Dla Mediów

Dr hab. Tomasz Piontek wykładowcą na konferencji „The Meniscus” w Bolonii

Jak przedłużyć żywot kolana ratując łąkotkę? – odpowiedzi na to pytanie udzielił dr hab. Tomasz Piontek z Rehasport Clinic podczas IV Międzynarodowego Zjazdu „The Meniscus” w Bolonii. Wśród ortopedów z całego świata we Włoszech był także dr Michał Konik z Rehasport Clinic w Warszawie.

Konferencja „The Meniscus” odbywa się w Bolonii co dwa lata – poświęcona jest zagadnieniom związanym z leczeniem łąkotki stawu kolanowego, a biorą w niej udział największe autorytety medyczne w tej dziedzinie z całego świata. – Tematyka porusza wszystkie aspekty związane z leczeniem kolana, ale kluczowe są techniki i sposoby przeprowadzania tego procesu. Są dwie metody leczenia, a my jako jedyni stosujemy metodę augmentacji łąkotki membraną kolagenową. Mogłem podzielić się wiedzą dotyczącą jedyną dotąd klinicznie stosowaną techniką regeneracji tej wyjątkowej struktury stawu. Wyniki są bardzo dobre, a nasz sposób leczenia promujemy na całym świecie – mówi dr hab. Tomasz Piontek, który wraz ze swoim zespołem z Rehasport Clinic od lat pracuje nad tym zagadnieniem. Istotą jego pracy jest bowiem to, by nawet w ciężkich przypadkach zrobić wszystko, by łąkotki nie usuwać, a starać się leczyć i zachować.

Prowadzimy do jej regeneracji poprzez nałożenie membrany kolagenowej i podanie szpiku kostnego. Technika ta pozwala nam znacząco polepszyć wyniki leczenia i zachować łąkotkę, czyli de facto przedłużyć żywot kolana o lata. Unikamy protezy, a przynajmniej odsuwamy ją w czasie i o to właśnie chodzi – dodaje poznański ortopeda z Rehasport Clinic.

Dr hab. Tomasz Piontek był w Bolonii wykładowcą, a jego prelekcje nosiły nazwy: „A novel technique to save the meniscus” (Innowacyjna technika ratowania łąkotki) oraz „Collagen wrapping of the meniscus” (Leczenie łąkotki błoną kolagenową). – Takie spotkania światowych sław i prezentacje są dla nas wszystkich inspiracją do dalszej pracy. Współpraca z najlepszymi zawsze przynosi dobre efekty – podsumowuje dr Piontek.