Aktualności

Narty czy snowboard za kilka tygodni? Pomyśl o tym dzisiaj – mamy dla Was specjalny program!

Przedsezonowa ocena kondycji narciarza i snowboardzistyPlanujecie zimowy wyjazd na narty czy snowboard? W Rehasport Clinic każdy z Was może sprawdzić, na jakim etapie przygotowań się obecnie znajduje, a także co zrobić, by urlop stał się fantastycznym czasem poświęconym białemu szaleństwu. Pomoże w tym specjalny program przygotowany przez specjalistów z naszej kliniki.

Maciej Biegański, fizjoterapeuta Rehasport Clinic, przez lata opiekował się najlepszymi polskimi lekkoatletami, także podczas najważniejszych imprez, m.in. mistrzostw świata w Pekinie czy igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio. Na podstawie własnych doświadczeń, również narciarskich, przygotował zestaw testów, które pozwolą sprawdzić stan zdrowia pacjenta i wskażą mu dalszą drogę przygotowań do wyjazdu na narty. – Całość trwa około 90 minut, a daje nam olbrzymią wiedzę. Zaczynamy wywiadem, rozmową z pacjentem, czego oczekuje i jaki stawia sobie cel.

FMS – Ocena siedmiu podstawowych wzorców ruchowych takich jak przysiad czy pompka
Pierwszym etapem naszej pracy jest badanie FMS, czyli siedem podstawowych zadań ruchowych, które mają ocenić jakość ruchu oraz wskazać ewentualne uchybienia w zakresie braku stabilizacji czy nawet bólu. To są proste rzeczy, a jednocześnie stanowią najbardziej przesiewowy test. Poddawani są im zresztą również zawodowi sportowcy – mówi Maciej Biegański.

Test gwiazdy
Drugim etapem jest badanie SEBT, czyli Star Excursion Balance Test, czasem nazywane po prostu „gwiazdą”. – Polega to na staniu na jednej nodze i sięganiu jak najdalej nogą przeciwną. Sprawdzamy równowagę przy staniu na jednej nodze, bo w gruncie rzeczy podczas zjeżdżania na nartach również przeważnie obciążamy tylko jedną kończynę. Obserwujemy ruchy tułowia, stabilność nogi, a także czy kolano ucieka do środka oraz jak pracuje biodro – opowiada fizjoterapeuta Rehasport Clinic.

Ocena mechanizmu lądowania i wyskoku – Landing Error Scoring System
Trzecim elementem badań pacjenta jest test LESS, czyli Landing Error Scoring System. – Zaczynamy go zeskokiem z wysokości 30 cm na odległość połowy długości ciała, a po zeskoku następuje automatyczny wyskok w górę. Oceniamy wówczas mechanizm lądowania, pracę kolana oraz kręgosłupa, bo zdarza się, że bywa on bardziej obciążany. Jest oczywiście oceną subiektywną, ale obiektywnych danych dostarcza ostatni element, czyli system Biodex – zapewnia Biegański. To ocena siły i wytrzymałości mięśniowej, a także porównanie lewej nogi do prawej oraz grupy kulszowo-goleniowej do mięśni czworogłowych. Jeśli w porównaniu pojawią się zaburzenia, to pacjent może mieć predyspozycje do urazów.

Tworząc ten program, skupiłem się na przekazaniu pacjentowi jak największej ilości informacji, czego mu brakuje do bezpiecznego spędzenia urlopu w górach. Podstawą jest pokazanie pracy kolana, sprawdzenie wszelkich zaburzeń podczas testów. Warto to wiedzieć, bo będąc lepiej przygotowanym, można uniknąć wielotygodniowej przerwy spowodowanej kontuzją – mówi Maciej Biegański. Pacjent otrzymuje więc informację zwrotną, czego mu jeszcze brakuje.

Plan treningowy dla narciarzy i snowboardzistów

Mając już wyniki badań w ręku można ułożyć prawdziwie zindywidualizowany plan treningowy, który pomoże znacznie zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji. Może także skorzystać z podstawowego instruktażu przygotowanego przez trenera przygotowania motorycznego Józefa Napierałę. To osiem ćwiczeń, które można później wykonywać samodzielnie w domu.

Niektórzy pacjenci decydują się jednak na bezpośrednią współpracę z jednym z naszych trenerów przygotowania motorycznego, którzy na co dzień współpracuje m. in. z najlepszymi żużlowcami świata czy czołowymi polskimi lekkoatletami. – Warto trochę wcześniej pomyśleć o wyjeździe na narty czy snowboard, bo korzyści z takiej decyzji mogą być olbrzymie. Poprzedniej zimy miałem pacjenta, który dwa razy w tygodniu przychodził na godzinne zajęcia, poświęcone przygotowaniom typowym pod narty. Tuż po powrocie powiedział, że to był jego najlepszy urlop zimowy w życiu. Odpowiednie przygotowanie fizyczne daje wymierny rezultat w postaci lepszej kondycji – mówi Józef Napierała.

Ile czasu zajmie przygotowanie do wyjazdu na narty czy snowboard?
– To zależy od punktu wyjścia. Jeśli ktoś był zupełnie nieaktywny, ma nadwagę i być może inne problemy, to jest problem. Jeśli jednak mówimy o osobie względnie aktywnej, to w 4-6 tygodni możemy przygotować solidną podstawę – przyznaje trener przygotowania motorycznego z Rehasport Clinic. Warto zacząć je od przygotowania ogólnorozwojowego, czyli zwykłej gimnastyki, a dodatkowo poćwiczyć pady, przewroty, zarzuty czy wprowadzić elementy jogi. Trzeba też pamiętać, by nie skupiać się tylko na przygotowanie dolnych partii ciała.

Dopiero po pewnym czasie można rozpocząć drugi etap, czyli przejść do pracy na siłą, koordynacją czy stabilizacją. Warto wówczas zgłosić się do specjalisty. – Uzgadniamy zasady naszej współpracy, wiem, kiedy jest wyjazd na narty czy deskę i nakreślam etapy w ćwiczeniach. Zasadniczo 80 proc. ruchu pokrywa się we wszystkich dyscyplinach, więc taka ogólnorozwojowa praca na wielu płaszczyznach sprawdza się i rzutuje na to, że np. znikają bóle kręgosłupa, czujemy się pewniejsi, mamy chęć do większej aktywności fizycznej. Często niby się zaczyna od ćwiczeń pod narciarstwo, ale odczuwasz to jako lepszą formę, ma wpływ na nasze zdrowie – przekonuje Józef Napierała. W ostatnim etapie przed wyjazdem praca polega na wzmocnieniu całego układu więzadeł, ścięgien i mięśni dookoła stawu kolanowego, ale też i okolic biodra oraz stawów skokowych. – Im bardziej obudujemy się w zbroję w postaci mięśni, tym mniej zostaniemy narażeni na ucieczki stawów w nietypowych kierunkach, które mogą zakończyć się kontuzją – kończy trener z Rehasport Clinic.

Dla kogo?

  • wyjeżdzających na narty lub snowboard
  • w wieku 14+
  • kobiet i mężczyzn niezależnie od aktualnej sprawności fizycznej

Gdzie?

  • badania wykonasz w Rehasport Clinic Poznań, Gdańsk oraz Warszawa

Ile to potrwa?

  • badania – 90 min
  • plan treningowy – 30 min

Jak się przygotować?

  • zabierz strój sportowy

Ile to kosztuje?

  • badanie 199 zł
  • indywidualny plan treningowy 60 zł (tylko po wykonaniu badań)