Artroskopia barku

Autor: RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI
Konsultacja merytoryczna: MACIEJ PAWLAK
Artroskopia jest to rodzaj zabiegu operacyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu endoskopu przez niewielkie nacięcie. Umożliwia to obejrzenie wnętrza stawu na monitorze w celu dokładniejszej diagnozy oraz przeprowadzenia niezbędnych procedur leczniczych. W tym celu wykonuje się dodatkowe nacięcia (najczęściej dwa lub trzy), przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne.

Artroskopia barku - zalety:

Artroskopia barku jest jednym z najchętniej wybieranych zabiegów ze względu na liczne zalety, takie jak:

 • niewielka inwazyjność,
 • niewielkie blizny,
 • krótki pobyt w szpitalu,
 • szybka rehabilitacja,
 • możliwość szybkiego powrotu do codziennych czynności i aktywności fizycznej.

Wskazania do artroskopii stawu barkowego:

Przebieg operacji artroskopowej barku

Artroskopię stawu barkowego przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i splotowym. Rodzaj znieczulenia jest omawiany przez anestezjologa przed zabiegiem. Podczas zabiegu pacjent układany jest w pozycji pół siedzącej lub na zdrowym boku z ręką umieszczoną na specjalnym wyciągu. Na czas operacji staw wypełniany jest płynem do artroskopii. Zabieg wykonywany jest przez niewielkie nacięcia („przez dziurkę od klucza”) a wszystkie działania obserwowane są na monitorze. Użyte podczas artroskopii implanty nie wymagają usunięcia i nie stanowią przeszkody do wykonania badania rezonansu magnetycznego. Na rany pooperacyjne zakłada się pojedyncze szwy, a następnie opatrunek. Po zabiegu pacjent porusza się samodzielnie. Rękę umieszcza w ortezie lub natychmiast rozpoczyna się rehabilitację. Następnego dnia pacjent może być wypisany do domu. Szwy zdejmowane są po ok. dwóch tygodniach od zabiegu.

Zalecenia pooperacyjne:

 • Dzień po operacji pacjent powinien mieć zapewniony transport do domu. Nie powinien samodzielnie prowadzić samochodu ani poruszać się komunikacją miejską.
 • Należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
 • Opatrunki należy zmieniać zgodnie z zaleceniem lekarza, unikając moczenia ran.
 • Wizyta kontrolna odbywa się w wyznaczonym terminie, jednak w przypadku pojawienia się nasilenia bólu i obrzęku, wycieku z ran lub gorączki, należy skontaktować się z lekarzem natychmiast.
 • Rekonwalescencja może trwać od 1-6 miesięcy. Przez 1-2 tygodni zazwyczaj wymagane jest stosowanie unieruchomienia w postaci temblaku.
 • Ćwiczenia należy wykonywać według podanych zaleceń fizjoterapeuty

Powiązane artykuły:

Bibliografia:

Autor
RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI
RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI

Specjalista do spraw content marketingu, dziennikarz sportowy i medyczny. Redaktor naczelny magazynu „Poradnik Zdrowie i Sport”, członek Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia, współtwórca wielu artykuły medyczne z zakresu ortopedii i urazowości w sporcie.

Czytaj więcej
Konsultacja merytoryczna
MACIEJ PAWLAK
MACIEJ PAWLAK

Lekarz w klinice Rehasport, specjalizuje się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu z ukierunkowaniem na staw kolanowy, biodrowy i barkowy. Międzynarodowy trener chirurgii barku i kolana prowadzący praktyczne kursy dla ortopedów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Czytaj więcej