Dzięki postępowi medycyny nasi specjaliści coraz częściej stosują mało inwazyjną artroskopię stawu biodrowego, która jest w wielu przypadkach alternatywą dla endoprotezoplastyki biodra i niesie za sobą wiele korzyści takich jak:
- całkowite ustąpienie bólu,
- małoinwazyjny zabieg (chirurgia jednego dnia),
- 2-3 niewielkie (5 mm) nacięcia na skórze,
- szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej,
- możliwość dalszego uprawiania sportu,
- profilaktyka zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego.
Artroskopia stawu biodrowego jest coraz chętniej wybieranym przez pacjentów zabiegiem i zdecydowanie pozytywniej ocenianym niż endoprotezoplastyka. Zabieg artroskopowy (wziernikowanie) odbywa się w znieczuleniu ogólnym i nie wiąże się z koniecznością wielodniowego pozostawiania w szpitalu. Najczęściej po wykonaniu zabiegu staw biodrowy może być od razu obciążany. Powrót do zdrowia po zabiegu wymaga rehabilitacji, lecz nie jest ona tak zaawansowana i długa, jak w przypadku operacji endoprotezoplastyki.
Zwyrodnienie biodra–leczenie
Obecnie wielu lekarzy diagnozujących u swoich pacjentów problemy ze stawem biodrowym decyduje się jedynie na leczenie farmakologiczne odsuwając w niedaleką przyszłość konieczność wykonania bardzo poważnego zabiegu jakim jest endoprotezoplastyka. Operacja ów wiąże się z 7-14 dniowym pobytem w szpitalu, a także zastąpienie naturalnych struktur biodra implantami. Rozwiązaniem jest artroskopia biodra będąca małoinwazyjnym zabiegiem (chirurgia jednego dnia), który pozwala leczyć zwyrodnienie.
Artroskopia biodra-kiedy wskazane jest jej przeprowadzenie?
Przeprowadzenie artroskopii stawu biodrowego rekomendowane jest wszystkim pacjentom, u których na podstawie badania klinicznego i obrazowego stwierdzono:
- uszkodzenie obrąbka,
- konflikt udowo-panewkowy,
- uszkodzenie więzadła głowy kości udowej,
- uszkodzenie chrząstki stawowej,
- choroby błony maziowej,
- ciało wolne,
- złamanie typu Pipkina,
- zapalenie biodra z wysiękiem,
- biodro trzaskające wewnętrznie patologia więzadła m. biodrowo lędźwiowego,
- ból utrzymujący się dłużej niż 6 miesięcy.
- zwyrodnienie stawu biodrowego.
Dr hab. n. med. Tomasz Piontek jako jeden z nielicznych ortopedów w Polsce przeprowadza zabieg artroskopii stawu biodrowego. Wieloletnie doświadczenie i wiedza specjalisty Rehasport Clinic daje pewność, że ten trudny technicznie zabieg zostanie wykonany właściwie z najwyższą precyzją przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik operacyjnych. W Stanach Zjednoczonych, a także zachodniej Europie tego typu zabiegi wykonywane są już od dziesięciu lat w Polsce dopiero zyskują popularność.
Decydując się na artroskopię biodra ratujesz swój staw. Zapomnisz o bólu i problemach z jego ruchomością. Szybko wrócisz do pełnej sprawności fizycznej, będzie mógł znowu uprawiać swoje ulubione sporty.