Aktualności

Dr Witold Dudziński w Kapitule nagrody im. Tischnera – laureaci już znani!

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP, Łukasz Garbal oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak z Jerzym Owsiakiem zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. księdza Józefa Tischnera. W składzie dziewięcioosobowgo jury tworzącego Kapitułę nagrody jest dr n. med. Witold Dudziński, prezes zarządu Rehasport Clinic.

Nagroda im. księdza Józefa Tischnera została ufundowana w 2001 roku, czyli rok po śmierci wybitnego filozofa i profesora Polskiej Akademii Teologicznej. Jest przyznawana w trzech kategoriach, które były bliskie ks. Tischnerowi, czyli: pisarstwie religijnym i filozoficznym, publicystyce lub eseistyce na tematy społeczne oraz inicjatywom duszpasterskim i społecznym współtworzącym „polski kształt dialogu Kościoła i świata”. Pisarstwo religijne i filozoficzne jest rozumiane jako stanowiące kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, zaś publicystyka lub eseistyka powinna uczyć Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”.

Laureaci Nagrody ks. Tischnera

Tegorocznymi laureatami nagrody zostali: ojciec Ludwik Wiśniewski OP, Łukasz Garbal oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak z Jerzym Owsiakiem. Ojciec Wiśniewski został wyróżniony za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”, w której odważnie upomina się o powrót do wartości ewangelicznych – w myśleniu o Polsce i o świecie.

Łukasz Garbal, nagrodzony w kategorii publicystyki lub eseistyki, jest autorem książki „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”, w której opowiada o życiu Jana Józefa Lipskiego. Nie tylko przybliża tę legendarną postać, ale też pokazuje, że współczesna Polska może być inna. To lekcja dojrzałego patriotyzmu, który łączy, a nie dzieli.

Z kolei Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali wyróżnieni za działalność w ramach Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która od ćwierćwiecza wyposaża tysiące polskich szpitali w sprzęt ratujący życie. Uczy przy tym radości pomagania i pokazuje, że dobro nie ma pokoleniowych, narodowych czy światopoglądowych granic.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 30 marca, w trakcie Dni Tischnerowskich w Krakowie.

Kapitułę nagrody tworzy dziewięcioosobowe jury: ks. Adam Boniecki, prezes zarządu i współzałożyciel Rehasport Clinic dr Witold Dudziński, prezydent Sopotu dr Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, prof. Władysław Stróżewski, Piotr Śliwicki, bratanek ks. Tischnera Łukasz Tischner, Karolina Wigura oraz Henryk Woźniakowski.