Aktualności

Kardynał z Papui-Nowej Gwinei w Rehasport Clinic

Kardynał z Papui-Nowej Gwinei John Ribat OSC, arcybiskup Port Moresby oraz Józef Roszyński, biskup diecezji Wewak, przeszli kompleksowe badania medyczne w Rehasport Clinic.

Rehasport Clinic regularnie uczestniczy w akcjach pomocy dla mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W czerwcu 2016 roku w klinice w Poznaniu odbyła się „Biała Sobota”, z której dochód – zebrany przez Fundację Rehasport Clinic z dobrowolnych przelewów – przekazany został na zakup mikroskopów. Te służą w Papui-Nowej Gwinei w walce z gruźlicą, będącą jedną z pięciu głównych przyczyn wysokiej śmiertelności na wyspie. Polska klinika współfinansowała też budowę zbiorników wody pitnej. Dzięki inicjatywie dra hab. Tomasza Piontka, udało się zakupić wiele innych przydatnych rzeczy, m.in. silników do łodzi motorowych, którymi pomoc dociera do miejscowej ludności rzeką Sepik.

Polska i Papua-Nowa Gwinea

To właśnie dzięki kontaktom i przyjaźniom dra hab. Tomasza Piontka zainicjowane zostały wspomniane akcje. Ortopeda Rehasport Clinic gościł w Papui Nowej Gwinei w 2006 roku. – W Papui Nowej Gwinei zobaczyliśmy wszystko to, co jest inne i nie do doświadczenia w naszym zamożnym kraju. Przebywając w Kundiawie i operując na oddziale Jana Jaworskiego spotkaliśmy się z przypadkami, które w Europie mogliśmy poznać tylko z opisów historycznych.  Choroby narządu ruchu w przebiegu gruźlicy, chorób zakaźnych, postrzałów czy też ran zadanych maczetami – wymagały od nas spojrzenia na medycynę i ortopedię z innego punktu widzenia – wspominał dr hab. Tomasz Piontek. Wtedy poznał też biskupa Józefa Roszyńskiego, zwanego przez Papuasów „Big Joe”. W maju bp Roszyński, wraz z kardynałem Johnem Ribatem OSC, przybył do Polski – m.in. koncelebrowali mszę na Jasnej Górze. Przy okazji w Rehasport Clinic w Poznaniu przeszli kompleksowe badania medyczne.

Na zdjęciu od lewej: bp Józef Roszyński, kardynał John Ribat OSC i dr hab. Tomasz Piontek.