Ból piszczeli - objawy
Dominującym symptomem jest ból w okolicy piszczeli, odczuwany głównie w trakcie wysiłku. Początkowo dolegliwość pojawia się pod koniec treningu, z czasem może występować również w jego fazie początkowej. W ekstremalnych przypadkach ból odczuwalny jest podczas chodzenia lub nawet wypoczynku. W większości przypadków miejsce to jest wrażliwe również na dotyk. Niekiedy pojawia się obrzęk i podskórne pogrubienie wzdłuż przyśrodkowego brzegu piszczeli. Na początku ból piszczeli może ustać samoistnie, gdy przestajemy ćwiczyć. Jednak z czasem dolegliwości mogą być ciągłe, przechodząc w złamanie zmęczeniowe.
Różne formy przebiegu bólu piszczeli
Ból piszczeli (shin splints) może mieć przebieg ostry lub chroniczny:
- dolegliwości ostre – zapalenie okostnej lub zapalenie ścięgien mięśni.
- dolegliwości chroniczne – mikro-złamania kości, osłabienie okostnej.
Ból piszczeli - przyczyny
Ból piszczeli może mieć różne przyczyny, nawet takie, których byśmy się nie spodziewali: stosowana przez nas objętość treningowa, twardość podłoża po jakiej biegamy, źle dobrane obuwie używane w trakcie treningu, niepoprawna technika biegu, niewystarczająca rozgrzewka, bieganie w niskiej temperaturze, a nawet zbyt mała ilość wapnia w diecie. Są to czynniki zewnętrzne.
Jednak dużo większy wpływ na pojawienie się dolegliwości bólowych goleni mają czynniki wewnętrzne: wiek, płeć, historia wcześniejszych urazów, niepoprawna kinematyka układu ruchu, dysbalans mięśniowy, brak elastyczności i słabość mięśni, a także niestabilność postawy.
Najnowsze badania pokazują, że za ból piszczeli (tzw. shin splints) może odpowiadać również nieprawidłowe funkcjonowanie stawu biodrowego. Ograniczony zakres ruchu w tym stawie wymusza specyficzny wzorzec biegu, prawdopodobnie powodując zwiększenie obciążenia w okolicy piszczeli. Zwiększone przesunięcie boczne miednicy, zwiększona rotacja wewnętrzna w stawie biodrowym oraz zmniejszona zdolność zgięcia kolana również predysponuje do urazu przeciążeniowego.
Shin splints - co robić, gdy boli piszczel?
- odpoczynek w fazie ostrej,
- modyfikacja programu treningowego: zmniejszenie intensywności, częstotliwości oraz objętości, wykonywanie treningów z niskim obciążeniem,
- wprowadzenie wzmacniających mięśnie treningów funkcjonalnych podczas okresu rehabilitacji,
- w sytuacji ustania symptomów bólowych stopniowanie powrotu do sportu,
- regularne przeprowadzanie ćwiczeń siłowych i rozciągających,
- używanie dobrze wyprofilowanych butów z amortyzującą podeszwą,
- zmiana obuwia na nowe co 400-800 km,
- używanie indywidualnych wkładek ortopedycznych,
- leczenie kluczowej dysfunkcji łańcucha kinetycznego, stosowanie terapii manualnej,
- rozważenie innych metod terapii: zastrzyki przeciwzapalne, akupunktury, ostatecznie zabiegu operacyjnego.
Jak leczyć ból piszczeli
Żaden uraz zmęczeniowy nie jest spowodowany jednym czynnikiem, a raczej jest wzajemną interakcją pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi czynnikami ryzyka. Należy jednak zaznaczyć, że same czynniki nie wystarczą do odniesienia urazu, a jedynie zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Potrzebny jest jeszcze ostatni czynnik sprawczy, który doprowadzi do urazu.
Podstawą stworzenia skutecznego programu rehabilitacji jest biomechaniczna analiza biegu i wychwycenie nieprawidłowości, które wpływają na pojawienie się dolegliwości. W bardzo małym procencie przypadków wymagane jest leczenie operacyjne. Zabieg wykonuje się jedynie w bardzo ciężkich przypadkach, które nie odpowiadają na metody leczenia zachowawczego.
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe urazy i kontuzje stawu kolanowego.
Bibliografia:
- Injury Clinic - Published: 23 October 2012 - Chronic Shin Splints - Classification and Management of Medial Tibial Stress Syndrome - Don E. Detmer - Sports Medicine volume 3, pages436–446 (1986)
- Healthline - Shin Splints - Medically reviewed by Gregory Minnis, DPT, Physical Therapy — By Shannon Johnson — Updated on September 19, 2019
- OrhoInfo - Shin Splints - August 2019 - Contributed and/or Updated by Michael J. Alaia, MD, FAAOS, Peer-Reviewed by Stuart J. Fischer, MD, FAAOS
- Health Direct - Shin splints - Shin splints - Sports Medicine Australia - 2020