Kolano biegacza - objawy
Przeciążenie
Objawy bólowe (ból kolana) nasilają się w czasie chodzenia po schodach (w szczególności do góry), przysiadów, dłuższego siedzenia i biegu. Ból kolana po bieganiu najczęściej objawia się w postaci czucia "ukłuć" w bocznej części.
Kolano biegacza - przyczyny
Przyczyny tego typu kontuzji (ból kolana - kolana biegacza) to zwykle: przeciążenie (także przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego), osłabienie mięśni oraz brak odpowiedniej równowagi mięśniowej. W niektórych przypadkach bóle tego typu spowodowane są wcześniejszym urazem. Jeśli ból stawu kolanowego nie ustępuje po odpoczynku, należy zgłosić się do ortopedy, aby zasięgnąć profesjonalnej opinii. Warto tak zrobić, gdyż leczenie kolana biegacza wcale nie musi być długotrwałe i kosztowne. Pamiętajmy też, że jeżeli czujesz ból kolana, bieganie odłóż na inny czas.
Kolano biegacza - jak leczyć
Warto dość szybko pozbyć się dolegliwości związanych z kolanem biegacza, bo przez brak stabilizacji i zaburzony wzorzec ruchu, kompensacja mięśniowa może odbywać się poprzez inne części ciała. Wtedy ból pojawi się nie tylko w kolanie. Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu, gdzie przedstawione są ćwiczenia na kolano biegacza (kolano biegacza ćwiczenia). Fizjoterapeuta zaprezentuje ćwiczenia, jak m.in. prawidłowo dokonać rolowania pasma biodrowo-piszczelowego czy jak wzmocnić pośladki przy pomocy taśmy (kolano biegacza fizjoterapia). Warto bliżej się temu przyjrzeć, bo problemy skutkujące bólem kolana mogą zaczynać się już w okolicy kości udowej.
Kolano biegacza - rehabilitacja
Czasem ortopeda, aby dokładnie ocenić stan stawu kolanowego, zaleca wykonanie diagnostyki obrazowej, RTG, USG lub MR. Leczenie kolana biegacza najczęściej wymaga odpowiednich ćwiczeń (ćwiczenia) wzmacniających pod okiem fizjoterapeuty. Podczas pierwszej wizyty rehabilitant dokładnie diagnozuje, które mięśnie są osłabione, a które najczęściej wymagają rozciągania. W ten sposób dobierany jest indywidualny program ćwiczeń. Pacjent otrzymuje gotowy plan, według którego powinien ćwiczyć.
Leki i artroskopia
Niekiedy zaleca się również leki, najczęściej podawane do stawu kolanowego, aby przyspieszyć proces powrotu do pełni zdrowia. W rzadkich przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pozytywnych efektów, wymagane jest leczenie operacyjne. Wówczas wykonuje się artroskopię stawu kolanowego – małoinwazyjny zabieg, w czasie którego naprawiane są wszystkie uszkodzenia wewnątrz kolana.
Kolano biegacza - operacja
Zalety artroskopii
Artroskopia stawu kolanowego jest coraz chętniej wybieranym przez pacjentów zabiegiem, gdyż gwarantuje szybki powrót do aktywności fizycznej po urazie kolana biegacza, niewielkie blizny i krótki czas spędzony w klinice (2 dni). Jeśli kolano biegacza jest Twoim problemem, zgłoś się do Rehasport po profesjonalną diagnozę i leczenie.
Kolano biegacza - profilaktyka
Zasadą nadrzędną jest jednak odpowiednie podejście do tematu aktywności fizycznej i treningu. Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze sportem, np. z bieganiem, po kilku latach bezczynności, warto wcześniej odwiedzić specjalistę i ustalić plan powrotu do sportu. Problemy kolana biegacza zwykle dotyczą początkujących zawodników, a ból kolan po bieganiu pojawia się już w pierwszych tygodniach wzmożonej aktywności!
„First get strong, then get fit” – to bardzo ważna zasada. Czyli najpierw musimy wzmocnić mięśnie, zwrócić uwagę na pasmo biodrowo-piszczelowe. Wówczas sport stanie się przyjemny i bezpieczny.
Autor:
- dr n. med. Paweł Bąkowski, ortopeda Rehasport
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe urazy i kontuzje stawu kolanowego.
Bibliografia:
- National Library of Medicine - "Patellofemoral pain syndrome (runner’s knee)" - 2020
- Healthline - "Runner’s Knee" - Medically reviewed by William Morrison, M.D. — By Maureen Donohue — Updated on January 18, 2019
- Sports-Health - "What You Need to Know About Runner’s Knee" - Michael Khadavi, MD - 2016
- Medical News Today - "What is runner’s knee, and how can you treat it?" - Medically reviewed by Daniel Bubnis, M.S., NASM-CPT, NASE Level II-CSS, Fitness — By Zia Sherrell, MPH on August 19, 2022