Aktualności

Francja mistrzem świata, Polacy wracają z Pucharem Prezydenta

Reprezentacja Polski w piłce ręcznejMistrzostwa Świata piłkarzy ręcznych zakończone! Złote medale zdobyli Francuzi, srebrne Norwegowie, a brązowe – Słoweńcy. Polska w mocno osłabionym składzie zakończyła zmagania na 17. pozycji. Biało-czerwoni mają teraz trzy miesiące wolnego od zmagań reprezentacyjnych, a kontuzjowani zawodnicy wracają do zdrowia po zabiegach przeprowadzonych przez specjalistów z Rehasport Clinic.

Lekarzem reprezentacji Polski podczas przygotowań do francuskiego mundialu i w jego trakcie był dr Jakub Naczk z Rehasport Clinic, Niestety, jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego zgrupowania urazów doznali m. in. Michał Jurecki i Michał Szyba, a na same przygotowania z kontuzjami przybyli Kamil Syprzak i Piotr Wyszomirski. Po konsultacji medycznej i badaniach przeprowadzonych w Rehasport Clinic przez głównego lekarza kadry dr. Tomasza Owczarskiego. Na domiar złego w ostatnim meczu sparingowym meczu przed turniejem mistrzowskim poważnego urazu barku doznał kapitan reprezentacji Mariusz Jurkiewicz i – podobnie jak Wyszomirski – musiał przejść operację w Rehasport Clinic.

Podopieczni Tałanta Dujszebajewa nie mieli we Francji szczęścia – trafili do bardzo silnej grupy, z której – jak się później okazało – do dalszych gier awansowali m.in. obaj finaliści. Francji Polacy ulegli zaledwie 25:26 (najniższa wygrana mistrzów świata w całym turnieju!), a Norwegii po bardzo dramatycznym spotkaniu 20:22. Polska przegrała też z Rosją 20:24 i kluczowy mecz z Brazylią 24:28. Pokonała jedynie Japonię 26:25, co wystarczyło zaledwie do piątego miejsca w grupie A. W dalszym etapie turnieju Biało-czerwoni rywalizowali o miejsca od 17 do 20, czyli w tzw. Pucharze Prezydenta. Tu najpierw ograli Tunezję 28:26, a w ostatnim pojedynku pokonali Argentynę 24:22, choć na 11 minut przed końcem przegrywali 17:22. Polska zajęła więc 17 lokatę.

Mistrzem świata została Francja, która w wielkim finale pokonała Norwegię 33:26. Brązowe medale zdobyli Słoweńcy, którzy – podobnie jak Polacy w starciu z Argentyną – w ostatnich minutach odmienili losy rywalizacji z Chorwacją. Pokonali swojego sąsiada 31:30.

Teraz polscy piłkarze ręczni wracają do swoich klubów, a kolejne zmagania reprezentacyjne czekają ich na początku maja – to dwa kluczowe spotkanie w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2018.

Rehasport Clinic jest oficjalnym partnerem medycznym Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

fot. ZPRP