Artroskopia stawu łokciowego

Artroskopia to rodzaj zabiegu operacyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu artroskopu (specjalna wielofunkcyjna kamera zaprojektowana do pracy wewnątrz stawu). Ze względu na jej niewielkie rozmiary cięcia skórne mają długość kilku milimetrów. Ten rodzaj operacji umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza stawu na monitorze pozwalając na dokładniejszą diagnozę jak również przeprowadzenie niezbędnych procedur naprawczych.

Wskazania do artroskopii

Artroskopię stawu łokciowego wykonuje się w celach diagnostycznych lub usunięcia patologii stawu np. usunięcie ciał wolnych ze stawu, usunięcie przerośniętej błony maziowej lub usunięcie wyrośli kostnych i innych tkanek blokujących płynny ruch.

Przebieg operacji

Artroskopię stawu łokciowego przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu splotowym (znieczulona tylko operowana kończyna). Rodzaj znieczulenia jest omawiany przez anestezjologa przed operacją. Na czas operacji zamyka się dopływ krwi do kończyny poprzez założenie na ramię specjalnej opaski uciskowej podobnej do mankietu mierzącego ciśnienie krwi. Staw wypełniany jest płynem. Zabieg artroskopii stawu łokciowego wykonywany jest przez kilkumilimetrowe nacięcia, a wszystkie działania obserwowane są na monitorze. Na rany pooperacyjne zakłada się pojedyncze szwy, a następnie opatrunek.

Po zabiegu pacjent porusza się samodzielnie. Rękę umieszcza się na temblaku. Następnego dnia lub w określonych przypadkach w dniu operacji pacjent może być wypisany do domu. Stosowane szwy zwykle są wchłanialne i nie wymagają późniejszego usuwania.

Artroskopia łokcia

Zalecenia pooperacyjne

  • W dniu wypisu pacjent powinien mieć zapewniony transport do domu. Nie powinien samodzielnie prowadzić samochodu ani poruszać się komunikacją miejską.
  • Należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
  • Opatrunki należy zmieniać zgodnie z zaleceniem lekarza, unikając moczenia ran.
  • Wizyta kontrolna odbywa się w wyznaczonym terminie, jednak w przypadku pojawienia się nasilenia bólu i obrzęku, wycieku z ran lub gorączki, należy
    skontaktować się z lekarzem natychmiast.
  • Ćwiczenia należy wykonywać według podanych zaleceń fizjoterapeuty. Okres rehabilitacji w różnych przypadkach może mieć zróżnicowaną długość od dwóch do kilku tygodni.

Usunięcie ciał wolnych

Jednym ze wskazań do wykonania artroskopii stawu łokciowego jest usunięcie ciał wolnych. Są to ciała chrzęstno-kostne, które pojawiają się wewnątrz stawu ze zniszczonej chrząstki lub kości a najczęściej bez znanej przyczyny. Wśród objawów schorzenia są: ograniczenie ruchu, nagłe blokowanie w stawie, uczucie przeskakiwania i trzaskania. Wolne ciała mogą towarzyszyć chorobie zwyrodnieniowej stawu, martwicy chrzęstno-kostnej, niestabilności stawu łokciowego lub przebytych urazów. Z uwagi na możliwość niszczenia chrząstki przez ciała wolne, nie zaleca się leczenia zachowawczego. Podstawą jest artroskopia stawu łokciowego umożliwiająca w sposób małoinwazyjny usunięcie ciał wolnych.

Artroliza stawu łokciowego

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, konieczne staje się wykonanie zabiegu artrolizy stawu łokciowego. Polega on na usunięciu przeszkód ograniczających ruch w stawie, takich jak ciała wolne, skostnienia, czy przykurcze torebkowe. Artrolizę wykonuje się przy użyciu artroskopu i specjalnych narzędzi. Zastosowanie tej małoinwazyjnej techniki znacznie przyspiesza czas gojenia. Natychmiast po zabiegu pacjent zaczyna rehabilitację, tak by proces powrotu do pełnej sprawności przebiegał w możliwie najkrótszym czasie.

Powiązane artykuły:

Poznaj inne możliwe urazy i kontuzje łokcia.

Bibliografia:

Rafał Czepułkowski
Data dodania 29.03.2020
Data ostatniej aktualizacji 22.03.2023