Łokieć golfisty-objawy
- Podstawowym objawem jest stopniowo nasilający się ból po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, bez ograniczenia jego ruchomości, czucia i sił. Ból nasila się podczas wykonywania rzutów oraz nawracania przedramienia z oporem.
- Maksymalna tkliwość odczuwalna jest w miejscu, przyczepu początkowego mięśni: nawrotnego obły i zginacza łokciowego nadgarstka.
- W zależności od zaawansowania zmian, ból może być niewielki i pojawiać się głównie na początku aktywności fizycznej lub bardzo dotkliwy, uniemożliwiający kontynuowanie czynności.
- Czasem entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej towarzyszy ucisk nerwu łokciowego w rowku.
Łokieć golfisty-diagnoza
Rozpoznanie łokcia golfisty opiera się na badaniu klinicznym w niektórych przypadkach uzupełnionym o badania dodatkowe. USG oraz rezonans magnetyczny może pomóc w przypadkach wątpliwych klinicznie oraz przy nakładających się patologiach. Badanie RTG może uwidocznić zmiany typu zwapnienia w ścięgnach i więzadłach.
Łokieć golfisty-leczenie
- Początkowo stosowane jest leczenie nieoperacyjne: modyfikacja aktywności fizycznej, okłady z lodu, stosowanie środków przeciwzapalnych.
- Przy utrzymujących się objawach bólowych wykonuje się iniekcje z kortykosteroidów w pobliżu chorych ścięgien.
- Na wszystkich etapach leczenia istotną rolę odgrywa fizjoterapia. Program rehabilitacji obejmuje ćwiczenia izometryczne, a następnie intensywniejsze ćwiczenia z oporem.
- W przypadkach przewlekłego zapalenia, gdy leczenie nieoperacyjne okazuje się niewystarczające, zalecany jest zabieg chirurgiczny. Polega ono na obniżeniu przyczepu zginaczy nadgarstka, usunięciu zapalnych tkanek i ponownym doszyciu ścięgien do kości.
- Po krótkim unieruchomieniu stawu, rozpoczyna się rehabilitacja polegająca na ćwiczeniu ruchów w łokciu i nadgarstku.
- Po 6 tygodniach od zabiegu pacjent zaczyna ćwiczenia wzmacniające struktury mięśniowe.
Łokieć golfisty-rehabilitacja
azując na naszym wieloletnim doświadczeniu oraz współpracy z najlepszymi polskimi sportowcami opracowaliśmy zaawansowane programy rehabilitacji, które pozwolą Tobie bezpiecznie i szybko wrócić do maksymalnej sprawności po przebytym zabiegu operacyjnym.
Pamiętaj, że operacja to dopiero połowa sukcesu, a o ostatecznym powodzeniu zadecyduje proces rehabilitacji i Twoje zaangażowanie. Twoja rehabilitacja po artroskopowym leczeniu łokcia tenisisty / golfisty potrwa około 20 tygodni. Pamiętaj jednak, że ten okres może ulec zmianie i jest na bieżąco dostosowywany do Twoich postępów przez lekarza i fizjoterapeutę.
Na pierwszej rehabilitacji po operacji, tzw. rehabilitacji „zerowej” pojawisz się w RSC około 7 dni po zabiegu, zaraz po wizycie kontrolnej u lekarza. Do tego czasu będziesz wykonywał ćwiczenia zawarte w instruktażu pooperacyjnym. Przez około 2 tygodnie będziesz korzystał z ortezy. Regularne spotkania z fizjoterapeutą rozpoczniesz po trzech tygodniach od zabiegu. Po tym czasie rehabilitacja będzie mogła odbywać się również w wodzie. Po czterech tygodniach będziesz zdolny do wykonywania większości podstawowych czynności dnia codziennego, w tym także do prowadzenia pojazdu.
W pierwszych tygodniach intensywnej rehabilitacji będziemy się skupiać na ochronie operowanego stawu, redukcji bólu i obrzęku, stopniowym przywracaniu pełnego zakresu ruchu, a także odbudowie siły i wytrzymałości mięśniowej. Po pierwszej Biomechanicznej Ocenie Funkcjonalnej rehabilitacja ukierunkowana będzie na eliminację ewentualnych deficytów i asymetrii oraz stopniowe wdrażanie ćwiczeń dynamicznych, a od około 16. tygodnia od zabiegu rozpoczniesz także zajęcia z trenerem przygotowania motorycznego.
W trakcie procesu rehabilitacji dwukrotnie zostaniesz poddany Biomechanicznej Ocenie Funkcjonalnej, po dwunastym i po dwudziestym tygodniu od zabiegu. Uzyskanie dobrych wyników pozwoli Tobie na bezpieczny powrót do uprawiania sportu z pełnym obciążeniem, tym samym Twój program zasadniczej rehabilitacji dobiegnie końca.
Łokieć golfisty-rokowanie
Zarówno leczenie nieoperacyjne, a w przypadkach bardziej zaawansowanych zmian, chirurgiczne, dają zadowalające rezultaty. W przypadku sportowców powrót do aktywności fizycznej przy leczeniu zachowawczym następuje ze stopniowym zwiększaniem obciążeń, o ile ćwiczenia nie powodują bólu. Po zabiegu chirurgicznym powrót do sportu następuje po ok. 4 miesiącach.
Łokieć golfisty-profilaktyka
Aby łokieć golfisty nie przeszkodził Ci w uprawnianiu ulubionego sportu, zawsze bezwzględnie pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed aktywnością fizyczną, ćwicz mięśnie przedramienia, np. ściskając piłkę, oraz upewnij się, czy Twoja technika jest właściwa.
Łokieć golfisty-gdzie leczyć?
Jeśli masz problemy z łokciem warto zasięgnąć konsultacji u specjalisty z Rehasport. Nasi ortopedzi i fizjoterapeuci w mieście Poznań, Warszawa, Gdańsk oraz Konin zapewnią Ci kompleksową pomoc.