Aktualności

Nietypowy trening siatkarzy w Rehasport clinic

Siatkarze Lotosu Trefla do programu treningowego w okresie przygotowawczym wprowadzili zajęcia na rowerach spinningowych. Dwa razy w tygodniu, pod okiem Małgorzaty Wisterowicz-Grzywacz, gdańszczanie trenują w Rehasport Clinic. O szczegółach tego elementu opowiada trener gdańskiego zespołu Radosław Panas.

siatkarze1-001Siatkarze na spinningu, czy to coś normalnego w waszej dyscyplinie, czy raczej eksperyment?

Nie wiem jak inne zespoły trenują. Ja spinning do swojego programu treningowego wprowadziłem cztery lata temu. Wszystkie moje dotychczasowe zespoły miały ten element treningowy w okresie przygotowawczym. Tak ćwiczymy dwa razy w tygodniu, najczęściej we wtorek i czwartek po godzinie. Uważam, że to jest bardzo dobry trening uzupełniający dla siatkarzy, aby podnieść wydolność, czy spalić trochę tkanki tłuszczowej po wakacjach.

siatkarze2Do kiedy będziecie trenowali na spinningu?

Oczywiście ten trening na rowerkach jest przeplatany innymi zajęciami. Z reguły jest to sześć tygodni, czyli dwanaście sesji. Trzy razy w tygodniu ćwiczymy też na siłowni, tak więc staramy się, aby w okresie przygotowawczym zajęcia były urozmaicone. W tym czasie nie przewiduję żadnych sparingów. Dopiero po okresie przygotowawczym zaczniemy schodzić trochę z obciążeń i zagramy w turniejach towarzyskich, a w treningu poświęcimy więcej czasu na taktykę.

siatkarze3-001Jak sami zawodnicy odbierają tę formę treningu, dla niektórych z pewnością jest to coś nowego?

Zawodnicy są bardzo zadowoleni. Mówią, że do tej pory nigdy nie spotkali się z czymś takim. Podoba im się to, że jest to trening krótki, ale za to bardzo intensywny. W godzinę możemy zrobić to, co w kilka godzin biegając choćby po plaży. Na spinningu dochodzi też element małej rywalizacji. Wszyscy jadą w grupie, widząc się wzajemnie. Jak ktoś już nie może, a widzi, że jego kolega pedałuje dalej, to ma dodatkową motywację, aby nie odstawać. Buduje to też więź w zespole. Do tego sama forma takich zajęć jest atrakcyjna, w tle leci muzyka, mamy wykwalifikowanego instruktora, który w czasie treningu mówi o tym, co robimy i jak to wpływa na wydolność.

siatkarze4Do tego spinning zapewne nie obciąża stawów tak, jak bieganie?

Dokładnie tak, jest to dla nas siatkarzy dużo lepsza forma zajęć. Ponadto trening na spinningu jest interwałowy, a więc to też jest podobne do specyfiki gry w siatkówkę, gdzie akcje są krótkie, ale za to bardzo dynamiczne.