Aktualności

Nowoczesna metoda leczenia łąkotki zaprezentowana w Porto przez lekarzy Rehasport Clinic

Tomasz_Piontek_PortoDr hab. Tomasz Piontek, dr Kinga Ciemniewska-Gorzela oraz dr Andrzej Pyda – ortopedzi z Rehasport Clinic – wzięli udział w międzynarodowej konferencji „The Meniscus” w Porto w Portugalii.

Międzynarodowa konferencja w Porto poświęcona była leczeniu łąkotki. Było to już trzecie spotkanie autorytetów w tej dziedzinie ortopedii. – Tematem było m.in. omówienie procedur leczenia łąkotek, które są aktualnie stosowane na świecie. Docent Piontek przedstawił technikę i koncepcję regeneracji łąkotki z opłaszczaniem membraną kolagenową. Ta koncepcja spotkała się bardzo pozytywnym i ciepłym przyjęciem. Celem było uzyskanie ogólnoświatowego konsensusu w kwestii leczenia łąkotek – mówi dr Andrzej Pyda. – Jesteśmy dumni, że mogliśmy pokazać największym autorytetom na świecie, że gojenie łąkotki w strefie nieunaczynionej jest możliwe – przyznał dr hab. Tomasz Piontek.

Dodatkowym plusem wizyty poznańskich lekarzy w Porto była wymiana doświadczeń. – To było bardzo cenne spotkanie, choćby z tego powodu, że mogliśmy przedstawić naszą metodę, która powstała w Rehasport Clinic jako coś innowacyjnego. Na pewno będziemy kontynuować działania – dodaje dr Pyda.

Jak każda nowa metoda, także i ta musi przejść cykl adaptacyjny. – Potrzeba na to czasu, aczkolwiek wyniki są bardzo obiecujące. Jest to metoda alternatywna do usuwania łąkotki, co jest przełomem. Do tej pory trzeba było ją wyciąć, ze szkodą dla stawu kolanowego w późniejszym czasie. Łąkotki to wbrew pozorom jedne z ważniejszych struktur stawu kolanowego, ich brak skutkuje zdecydowanie większym obciążeniem powierzchni stawowych i szybsza degradacja chrząstki w stawie. Jeśli udaje się nam je zregenerować, to odtwarzamy prawidłową ich funkcje i chronimy kolano przed choroba zwyrodnieniową – kończy dr Pyda.

Podczas kolejnego dnia konferencji „The Meniscus” dr hab. Tomasz Piontek przedstawił także pracę dotyczącą leczenia chrząstki w stawie kolanowym metodą AMIC – to autorska koncepcja powstała z zespole Rehasport Clinic. Pozwala ona na łączenie z innymi procedurami podczas jednego zabiegu. W leczeniu łąkotek trzeba brać bowiem pod uwagę wszystkie aspekty stawu kolanowego – przedstawiono więc także te, które dotyczyły innych struktur.