Zrozumieć świat - gościem Rafał Hejna

Fizjoterapeuta Rehasport Clinic Rafał Hejna był gościem prof. Wiktora Osiatyńskiego w audycji „Zrozumieć świat” w Radiu TOK FM.

hejna_os

Prof. Wiktor Osiatyński (z lewej) był pacjentem fizjoterapeuty Rafała Hejny (fot. Andrzej Grupa)

Prof. Wiktor Osiatyński w latach 70. i 80. poprzedniego wieku prowadził rozmowy z uczonymi z różnych dziedzin – zostały one opublikowane m.in. w książce „Zrozumieć świat”. Po latach wrócił do nich – gościem prof. Wiktora Osiatyńskiego w „Salonie TOK FM” był fizjoterapeuta Rehasport Clinic Rafał Hejna.
Dlaczego akurat Rafał Hejna? Prof. Wiktor Osiatyński przechodził w poznańskiej Klinice Rehasport rehabilitację właśnie pod okiem tego fizjoterapeuty. W rozmowie z Rafałem Hejną poruszyli wiele wątków – dotyczyły one m.in. przygotowania do zawodu fizjoterapeuty, pomocy pacjentom, przygotowaniu do wysiłku itp. – Częściej pomagacie sportowcom czy zwykłym pacjentom? – pytał prof. Osiatyński. – Każdy pacjent jest niezwykły, inny. Zdecydowanie częściej pomagamy ludziom, którzy nie są sportowcami – mówił Rafał Hejna. Opowiedział też o 55-letniej pacjentce, która była w bardzo dobrej dyspozycji fizycznej i często się ruszała. – Skakała sobie na skakance, po 15 podskokach wszystko było bardzo dobrze. Uznała, że nie zmęczyła się, to poskacze więcej. Skoczyła w sumie 100 razy. Teraz ma problemy ze ścięgnami Achillesa, które ciągną się za nią dwa miesiące – przyznał fizjoterapeuta Rehasport Clinic. To zaś oznacza, że do każdego większego wysiłku trzeba się odpowiednio przygotować.
Audycję „Zrozumieć świat” z udziałem Rafała Hejny można odsłuchać w załączonym linku.