Choroba Haglunda-Severa

W wieku rozwojowym dzieci i młodzieży, zwłaszcza u chłopców w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu, może dochodzić do bólu pięty, które określane jest chorobą Haglunda-Severa. Jest to schorzenie zaliczane do martwic jałowych. Ból nie jest wynikiem pojedynczego urazu, a bardziej zależy od aktywności fizycznej i forsownych treningów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ ból pięty pojawia się również u młodych ludzi, nie mających ze sportem nic wspólnego. Przyczyną rozwoju choroby Haglunda-Severa może być również zbyt ciasne obuwie powodujące powstanie w obrębie pięty bolesnego guzka.

Objawy choroby Haglunda-Severa

Głównym objawem chorobą Haglunda-Severa jest ból guza piętowego, bez wyraźnych oznak obrzęku. Ból najczęściej pojawia się po wysiłku fizycznym lub nad ranem, rzadko jednak mamy do czynienia z nim w nocy. Objawy mogą występować obustronnie i trwać długo, aż do zakończenia procesu wzrostu stopy. 

Leczenie choroby Haglunda-Severa

Chorobę Haglunda-Severa można potwierdzić już na podstawie badania fizykalnego, jednak aby uzyskać całkowitą pewność i wykluczyć inne przyczyny bólu pięty, jak np. złamania, trzeba w diagnostyce wykonać zdjęcia rentgenowskie. Leczenie polega na znacznej redukcji aktywności fizycznej, odpoczynku, stosowaniu ćwiczeń rozciągających kończyny dolne oraz na stosowaniu kompresów z lodu. Czasem ortopeda może podać niesteroidowe leki przeciwzapalne. Choroba Haglunda-Severa nie wiąże się z koniecznością całkowitego zaprzestania uprawiania sportu. Można go uprawiać, ale zmieniając rodzaj ćwiczeń. Po wyleczeniu dolegliwości, powrót do pełnej aktywności fizycznej jest możliwy. Mimo że leczenie może być bardzo długie jest w pełni skuteczne.

Choroba Haglunda

Data dodania 02.04.2020
Data ostatniej aktualizacji 02.09.2020