Aktualności

Panel medyczny Rehasport Clinic podczas Lech Conference

Specjaliści z Rehasport Clinic, dr Monika Grygorowicz, trener przygotowania motorycznego Józef Napierała oraz dr n. med. Andrzej Pyda podzielili się swoją wiedzą z trenerami biorącymi udział w wielkim wydarzeniu, jakim jest Lech Conference.

Lech Conference odbywa się zwyczajowo w grudniowy piątek i poprzedza międzynarodowy turniej piłkarski U-12, w którym biorą udział czołowe kluby z Europy. Na trybunach Areny zawsze zjawia się ponad tysiąc osób zajmujących się szkoleniem młodzieży, ale także zawodowych piłkarzy. Swoje miejsce ma tu również panel medyczny, w tym roku wypełniły go trzy prelekcje przedstawicieli Rehasport Clinic. To jedyny w Polsce ośrodek posiadający najwyższą akredytację FIFA – FIFA Medical Centre of Excellence.

Dr Monika Grygorowicz, niegdyś reprezentantka Polski w piłce nożnej, a także mistrzyni Polski, a dziś kierownik Działu Badań i Rozwoju w Rehasport Clinic, mówiła o profilaktyce uszkodzeń narządu ruchu w piłce nożnej. Jako uczestniczka szkoleń FIFA, które odbywały się w Szwajcarii, przedstawiła zarysy programu, który pozwala obniżać urazowość młodych piłkarzy i piłkarek. Właśnie poprzez odpowiednią profilaktykę. Każdy trener powinien sobie zdawać sprawę z tego, że dzieci uprawiające sport, a w szczególności futbol, nie powinny być poddawane ogromnym obciążeniom.

Z kolei Józef Napierała, trener przygotowania motorycznego, mówił o roli stabilizacji centralnej w treningu, a także o jej prewencyjnej roli.  Przedstawiał ćwiczenia i prezentował zarysy treningów, które winny być stosowane na zasadzie progresywności. Dziś bez właściwego przygotowania, bez Core Stability, o sukcesy w sporcie jest bardzo trudno. I to nie tylko sporcie zawodowym.

Dr Andrzej Pyda, od kilkunastu lat lekarz Lecha Poznań, opowiadał zaś o czynnikach wzrostu i komórkach macierzystych jako biologicznych „lekach” w medycynie sportowej.