Aktualności

Prezentacja Martyny Michałowskiej na Konferencji ISBS w Auckland

ISBSMartyna Michałowska, członek zespołu naukowego Sport Science oraz pracownik Działu Badań i Rozwoju Rehasport Clinic, reprezentowała Polskę na 36. Konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Biomechaniki Sportowej (ISBS) w nowozelandzkim Auckland. – Warto być członkiem tego towarzystwa i warto uczestniczyć w takich sympozjach, bo one są zachętą do zawiązywania międzynarodowej współpracy. Jest to niezwykła okazja aby zobaczyć, jak podchodzi się do tematów związanych z biomechaniką sportową i jak realizuje się je w praktyce w innych zakątkach świata – mówi.

Sztuczna inteligencja w sporcie?

Członkowie ISBS spotykają się każdego roku na innym kontynencie. Teraz konferencję zorganizowano w Auckland University of Technology w Nowej Zelandii. W przyszłym roku odbędzie się ona w amerykańskim Oxford w stanie Ohio, a w 2020 roku w Liverpoolu w Anglii. Martyna Michałowska z zespołu naukowego Sport Science Rehasport Clinic, była jednym z około 500 uczestników z ponad 30 krajów w 36. już konferencji ISBS. – To spotkania dla członków ISBS, a warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie pracy i zaprezentowanie jej w formie ustnej lub plakatowej – mówi Martyna Michałowska, która w Auckland przebywała w pierwszej połowie września. – Pierwszy dzień podczas tak dużej konferencji był wprowadzeniem do omawianych zagadnień, organizowane były dłuższe warsztaty poruszające, m.in. problematykę komercjalizacji badań naukowych czy zastosowania metod sztucznej inteligencji w sporcie. Od drugiego dnia odbywały się już standardowe sesje z prezentacją prac uczestników wydarzenia. A także wykłady osób zaproszonych, pracujących w najlepszych ośrodkach sportowych na świecie lub firmach dostarczających nowoczesne technologie na rynek sportowy – dodaje.

Warto być członkiem ISBS

Martyna Michałowska przedstawiła prezentację zatytułowaną „How to verify whether the soccer player’s knee is functioning properly?”, poświęconą stworzeniu prawidłowego modelu przebiegu badania izokinetycznego w stawie kolanowym dla grupy piłkarzy nożnych. Współautorami pracy są: Tomasz Walczak, Jakub Krzysztof Grabski i kierownik zespołu naukowego Sport Science Monika Grygorowicz.

Moje wrażenia po pobycie w Nowej Zelandii? Znakomite! Konferencja była świetnie zorganizowana pod każdym względem: technicznym, czasowym, merytorycznym, a do tego mocno zahaczała o kulturę tamtejszych rdzennych plemion Maoryskich. Była różnorodna tematycznie, zaprezentowano wiele badań opartych o nowoczesne technologie, a poruszane problemy faktycznie dotykały sedna zapotrzebowania współczesnej biomechaniki sportowej. Naprawdę warto być członkiem ISBS – przekonuje Martyna Michałowska z Rehasport Clinic.