Aktualności

Projekt naukowy: Badania biomechaniki napędzania ręcznych wózków inwalidzkich dla innowacyjnych napędów ręcznych i hybrydowych

projekt naukowyKatedra Podstaw Konstrukcji Maszyn pod patronatem Rehasport Clinic zaprasza do udziału w projekcie:

„Badania biomechaniki napędzania ręcznych wózków inwalidzkich dla innowacyjnych napędów ręcznych i hybrydowych”

którego celem jest zbadanie komfortu i wpływu na zdrowie użytkowania innowacyjnych napędów dla wózków inwalidzkich, stworzonych przez Zespół Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Poznańskiej.

U uczestników projektu, w sposób nieinwazyjny zostaną wykonane następujące badania:

  • czynności mięśniowej kończyn górnych za pomocą powierzchniowego aparatu elektromiograficznego,
  • zmiany położenia ciała za pomocą systemu kamer poklatkowych podczas napędzania wózka,
  • zachowania wózka z innowacyjnym napędem w zmieniających się warunkach otoczenia, w porównaniu do innych wózków inwalidzkich.

Badania będą przeprowadzane na specjalnie przygotowanym stanowisku badawczym (hamowni podwoziowej)  przy użyciu przygotowanych przez Zespół Katedry wózkach inwalidzkich z innowacyjnym napędem.

Aby wziąć udział w badaniu należy:

  • posiadać udokumentowaną niepełnosprawność kończyn dolnych, z jednoczesnym zachowaniem sprawności kończyn górnych,
  • poruszać się na ręcznym wózku inwalidzkim przynajmniej od roku,
  • być w wieku między 20, a 50 lat.

Korzyści uczestnictwa w badaniu:
Pacjenci biorący udział w badaniu uzyskają wynagrodzenie oraz zostaną objęte ubezpieczeniem na czas trwania badania. Osoby będą miały możliwość przetestowania nowych, nieistniejących jeszcze konstrukcji ręcznych napędów wózków inwalidzkich.
Badania zostaną wykonane w laboratoriach Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Poznańskiej, w terminach indywidualnie uzgodnionych z każdą badaną osobą.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem e-mailowym bartosz.wieczorek@put.poznan.pl lub numerem telefonu 61 665-2042

Organizatorzy badania zastrzegają sobie prawo do wyselekcjonowania osób, najlepiej wpisujących się w metodykę przyjętego programu badawczego, na podstawie udzielonych informacji antropometrycznych osób badanych.

Badanie realizowane jest przez Katedrę Podstaw Konstrukcji Maszyn Politechniki Poznańskiej w ramach programu LIDER VII nr LIDER/7/0025/L-7/15/NCBR/2016