Aktualności

Rehasport Clinic na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce

Najlepsi lekkoatleci na świecie, multimedaliści olimpijscy, tysiące widzów w Ergo Arenie, transmisja telewizyjna na cały świat – tak postrzegane były IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2014 w Sopocie.

Była to chyba największa impreza sportowa w Sopocie ostatnich lat, a na pewno najbardziej prestiżowa. Ciężko jest znaleźć dyscyplinę w której spotyka się pod jednym dachem tylu Mistrzów Olimpijskich i Mistrzów Świata na raz. Wszystko to dzięki grupie ludzi, która zdaniem wielu ekspertów podjęła się dokonać czegoś niemożliwego – zorganizować Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Na początku trzeba było przebudować Ergo Arenę i to dosłownie, bo bieżnia lekkoatletyczna do małych nie należy. W tym celu technicy zdemontowani dolną kondygnację trybun i wstawili w środek bieżnię. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że całość konstrukcji wyniesiona była na trzy metry do góry ponad ziemią. Gdy od dołu wchodziło się na bieżnię, a wkoło było tysiące skrupulatnie ustawionych słupków podporowych, wrażenia było niesamowite. Kilka miesięcy pracy specjalistów z Ergo Areny dało wspaniałe efekty – powstał zapierający dech w piersi obiekt, którego nie powstydziłby się żaden z dotychczasowych organizatorów światowego czempionatu.

Przygotowanie hali to jedno, a zorganizowanie światowej imprezy na wysokim poziomie to drugie. Tylko patrząc na imprezę „od kuchni” można było poznać ogrom przedsięwzięcia. Przygotowanie bazy treningowej, hoteli i transportu na zawody dla zawodników, wsparcie logistyczne dla setek akredytowanych dziennikarzy z całego świata, sędziowie i ponad 300 wolontariuszy dbających o każdy najdrobniejszy szczegół w czasie zawodów. Ciężko jest opisać wszystkie elementy składające się na sukces jakim były IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2014 w Sopocie.

Na koniec dochodzimy do kompetencji Rehasport Clinic i udziału trójmiejskich lekarzy w tym wielkim przedsięwzięciu. Zabezpieczeniem medycznym imprezy sportowej (zawody) oraz imprezy masowej (widzowie) zajęła się firma Nord Ambulanse z Sopotu, której partnerem była Rehasport Clinic. W trakcie trwania mistrzostw nad bezpieczeństwem zawodników czuwało łącznie 12 naszych lekarzy, którzy w systemie zmianowym pracowali przez cztery dni (6-9.03) od 6.00 do 23.00. Praca odpowiedzialna, bo w ich rękach było bezpieczeństwo i zdrowie czołowych lekkoatletów świata. W trakcie światowego czempionatu siedziba Rehasport Clinic stała się również centrum antydopingowym. W ciągu trzech dni przez trójmiejska klinikę przewinęło się blisko setka medalistów Mistrzostw Świata.

Wielu komentatorów podkreślało sukces organizacyjny Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, co bardzo cieszy, bo w tym przedsięwzięciu swoją niemałą cegiełkę miała Rehasport Clinic w Gdańsku.