Choroba De Quervaina - przyczyny
Zespołu de Quervaina znacznie częściej występuje u kobiet, a za przyczynę przyjmuje się przewlekłe urazy i przeciążenia ścięgien związane z wykonywaniem niektórych powtarzających się czynności. W wyniku kumulujących się mikrourazów dochodzi do stanu zapalnego pochewek ścięgien pierwszego przedziału i wystąpienia dolegliwości bólowych. Przyczyną upośledzenia poślizgu ścięgien niekiedy mogą być zmiany kostne dalszej nasady kości promieniowej. Zespołu de Quervaina występuje u młodych matek, a związane to jest z częstym powtarzaniem się ruchów podnoszenia dzieci. Stąd można się spotkać z potoczną nazwą choroby: bolący kciuk matki.
Główną przyczyną powstania zespołu de Quervaina jest sumowanie się przeciążeń i mikrourazów ścięgien mięśni kciuka.
Choroba De Quervaina - objawy
- bóle w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej występujące przy ruchach kciuka lub silnym chwycie;
- subiektywne wrażenie osłabienia mięśni, sprawności i ruchomości ręki;
- bolesne przeskakiwanie ścięgien oraz bolesność uciskowa tej okolicy;
- ścięgna są napięte, pochewka znacznie pogrubiała, występuje także obrzęk.
Choroba De Quervaina - diagnoza
Podstawę rozpoznania zespołu De Quervaina stanowi wywiad oraz badanie fizykalne. Podczas badania ocenia się miejsce bólu, obrzęk, zakres ruchu kciuka oraz wykonuje się dedykowane testy ortopedyczne. Jednym z testów wskazujących na obecność choroby De Quervaina jest test Finkelsteina podczas którego pacjent zaciska kciuk w pięści i zgłasza nasilenie bólu podczas ruchu odchylenia łokciowego nadgarstka. Badanie RTG pomaga wykluczyć inne patologie takie jak zmiany zwyrodnieniowe stawu nadgarstkowo-śródręcznego lub złamania kości. Ze względu na powierzchowne położenie i charakter miękkotkankowy zmienionych struktur pomocnym badaniem dodatkowym jest ocena USG.
Leczenie choroby De Quervaina
Leczenie choroby De Quervaina rozpoczynamy od postępowania nieoperacyjnego, które polega na odciążeniu chorej ręki, usztywnieniu kończyny w ortezie oraz jeżeli to konieczne, na podaniu miejscowo leków przeciwzapalnych (tzw. blokady). Usztywnienie zwykle prowadzimy w ortezie nadgarstkowej, która obejmuje i usztywnia kciuk z zachowaniem wolnego stawu międzypaliczkowego. W zaawansowanych i opornych na leczenie zachowawcze zmianach, konieczny staje się zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu troczka oraz uwolnieniu i częściowym wycięciu zmienionych zapalnie pochewek ścięgnistych z usunięciem pozapalnych zrostów. Powikłania po leczeniu operacyjnym zespołu De Quervaina zdarzają się bardzo rzadko.
Choroba de Quervaina - profilaktyka
Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, które mogą sugerować zespół De Quervaina, wskazana jest odpowiednia ocena ortopedyczna oraz dalsze leczenie pod kontrolą lekarza i fizjoterapeuty.
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe urazy ręki i nadgarstka.
Bibliografia:
- National Library of Medicine - De Quervain Tenosynovitis - Ellen Satteson; Shruti C. Tannan.
- Ortho Bullets - De Quervain's Tenosynovitis - Evan Watts MD
- Treatment of de Quervain's disease - Arnold-Peter C. Weiss MD, Edward Akelman MD, Mehra Tabatabai MD - The Journal of Hand Surgery Volume 19, Issue 4, July 1994, Pages 595-598
- OrthoInfo - De Quervain's Tenosynovitis - Tyler Steven Pidgeon, MD, FAAOS