Ganglion - przyczyny
Gangliony powstają w wyniku produkcji nadmiernej ilości płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgna. Fizjologicznie obecność treści płynowej w jamie stawu jest pożądana, ponieważ zapobiega ona tarciu o siebie powierzchni kostnych oraz chrzęstnych. Jednakże jej nadmiar powoduje też wzrost ciśnienia, rozciąganie torebki, aż wreszcie powstanie zachyłka, a przez to guzka widocznego pod skórą w okolicy stawu. Taka torbiel galaretowata nie daje się odprowadzić, ponieważ tkanka łączna wyściełająca jamę może wytworzyć zastawkę, która umożliwia tylko jednostronny przepływ płynu.
Co to jest ganglion i jak się go pozbyć? Galaretowaty guzek (torbiel galaretowata) może powstawać w obrębie nadgarstka, ale także innych stawów. Codzienne korzystanie z komputera oraz inne czynności stale angażujące staw do pracy obciążają nadgarstek i mogą prowadzić do powstania ganglionu - często bolesnego i nieestycznego guzka wypełnionego mazią. Sposoby na ganglion:
Metody inwazyjne dają natychmiastowe i najtrwalsze efekty. |
Gdzie najczęściej występuje Ganglion?
Gangliony mogą powstać teoretycznie wszędzie, zwłaszcza w okolicy stawu narażonego na wielokrotne urazy lub przeciążenia (okolice torebek stawowych). Najczęściej lokalizują się na grzbietowej powierzchni nadgarstka (np. jako wynik intensywnej pracy przy komputerze - ganglion na nadgarstku, ganglion nadgarstka, ganglion nadgarstek), ale spotykane są również w okolicach stawu kolanowego i na stopach (ganglion na stopie), gdzie powstają po narażeniu na kontuzje.
Mogą powodować ból, a także imitować inne dolegliwości – zespół kanału nadgarstka lub torbiel Bakera. Ta druga przypadłość może być podejrzewana, gdy zmiany znajdują się w okolicy podkolanowej i powodują ból stawu kolanowego.
Najczęściej występuje:
- ganglion nadgarstka (ganglion na nadgarstku, ganglion nadgarstek),
- ganglion kolana,
- ganglion na łokciu,
- ganglion na stopie.
Ganglion - objawy
Ganglion jest wypełniony galaretowatą zawartością, stąd inna jego nazwa to torbiel galaretowata. Może być zarówno bezbolesny, jak i powodować dyskomfort i ból. Bywa różnej wielkości – czasem jest tak mały, że może być wyczuwalny tylko palpacyjnie, a czasem zaś jest sporą zmianą wyraźnie wystającą ponad powierzchnię skóry. Mimo sporych często rozmiarów jest częściowo przesuwalny wobec podłoża. Chociaż zawartość torbieli powstaje z płynu stawowego, jest od niego gęstsza, gdyż w czasie formowania się ganglionu woda ulega częściowej resorpcji. Narośl jest dość twarda, stanowi często problem natury estetycznej, jednak jest zmianą łagodną i nie należy się jej obawiać.
Ganglion - diagnoza
Torbiele lub guzki zawierające treść litą mogą być zmianą nowotworową, dlatego ważne jest skonsultowanie każdego guzka z lekarzem. W celu postawienia diagnozy najczęściej wykonuje się badania obrazowe – RTG i USG, czasami, ale niezbyt często, także rezonans magnetyczny. Umożliwiają one identyfikację zawartości torbieli, co wraz z typową lokalizacją potwierdza rozpoznanie.
Ganglion - leczenie
Ganglion leczenie w początkowej fazie choroby opiera się głównie na ograniczaniu ruchu w zajętym stawie poprzez odciążanie (na przykład przy użyciu temblaka lub szyny), redukowanie stanu zapalnego oraz masowanie, znane jako “rozbijanie” ganglionu. Jeśli leczenie takie nie przynosi rezultatu, warto rozważyć nieco bardziej inwazyjne metody oraz fizykoterapię.
Znajdź fizjoterapeutę z Rehasport w popularnych lokalizacjach: |
W części przypadków wykonywana jest punkcja (nakłucie) ganglionu z aspiracją jego treści oraz podaniem leku sterydowego najlepiej pod kontrolą ultrasonograficzną. W przypadku niepowodzenia powyższych sposobów leczenia należy rozważyć leczenie operacyjne polegające na wycięciu torbieli techniką artroskopową lub otwartą. Usunięcie zmiany nie zawsze daje trwałe efekty, dlatego warto zdecydować się na połączenie leczenia operacyjnego ze wsparciem fizjoterapeuty, aby uzyskać optymalne rezultaty i jak najdłużej cieszyć się dobrą formą.
Ganglion - profilaktyka
Czy można zapobiec powstaniu ganglionu? Nie, można natomiast zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wytworzenia. Należy robić regularne przerwy w czasie pracy z komputerem, wykonywać ćwiczenia rozciągające oraz dbać o aktywny wypoczynek w czasie wolnym. Przed uprawianiem sportu, zwłaszcza obciążającego stawy ręki, kolana i stopy konieczne jest wykonanie kompleksowej rozgrzewki, a sam trening nie powinien być zbyt forsowny, jeśli wykonywany jest po dłuższej przerwie od sportu. Nie wolno także zapominać o tym, by wzmacniać wszystkie partie mięśni ciała – dzięki temu poprawia się postawa, a przez to redukuje się napięcie obszarów narażonych na powstanie ganglionu. Przy podejrzeniu, że nasz staw podlega zbyt dużym obciążeniom należy zredukować liczbę ćwiczeń, zmienić charakter pracy czy skrócić czas spędzany przed komputerem.
Medycyna naturalna a ganglion, czyli domowe sposoby pozbywania się guzków
Dla dzisiejszej medycyny diagnostyka i leczenie ganglionów nie jest żadnym problemem. Gdy zaobserwujemy u siebie guzek w okolicy stawu warto zgłosić się z nim do specjalisty, który zdiagnozuje problem, potwierdzi rozpoznanie i wykluczy chorobę nowotworową. Domowe i tak zwane naturalne sposoby leczenia torbieli galaretowatych sugerujemy pominąć, a z problemem udać się do lekarza, który rozwiąże problem.
Domowe sposoby pozbywania się guzków nie rozwiążą problemu. Znajdź ortopedę z Rehasport w popularnych lokalizacjach: |
Autor:
- dr Marek Stawniak, Ortopeda Rehasport
Powiązane artykuły:
Poznaj inne możliwe urazy ręki i nadgarstka.
Bibliografia:
- Ganglions of the Hand and Wrist - Thornburg, Lacy E. MD - Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons: July 1999 - Volume 7 - Issue 4 - p 231-238
- Ortho Bullets - Ganglion Cysts - Michael Day MD
- National Library of Medicine - "Ganglion Cysts of the Proximal Tibiofibular Joint: Low Risk of Recurrence After Total Cyst Excision" - Ioannis D. Papanastassiou, MD, PhD
- OrthoInfo - "Ganglion Cyst of the Wrist and Hand" - Tyler Steven Pidgeon, MD, FAAOS; Charles D. Jennings, MD