Palec butonierkowaty – objawy, diagnoza, leczenie

Autor: RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI
Konsultacja merytoryczna: JAKUB STEFANIAK
Palec butonierkowaty to deformacja, która jest częstym schorzeniem związanym z uszkodzeniem pasma centralnego prostownika palca. Na czym polega ta deformacja? Jakie są formy leczenia w obrębie stawów palców dłoni?

Palec butonierkowaty - objawy urazu

Pasmo to w normalnych warunkach umożliwia wyprost palca w stawie międzypaliczkowym bliższym. Po jego uszkodzeniu siła prostująca palec przenoszona jest przez pasma boczne prostownika, które ulegają przemieszczeniu na stronę dłoniową. W wyniku tego staw międzypaliczkowy bliższy ustawia się w zgięciu, natomiast staw międzypaliczkowy dalszy – w przeproście.

Palec butonierkowaty - leczenie

Problem z wyprostem palca jest łatwo dostrzegany przez Pacjentów, którzy czasem lekceważą ten stan i starają się do niego adaptować. Tymczasem warto jak najszybciej skontaktować się z ortopedą i zasięgnąć profesjonalnej opinii. W wielu przypadkach czas gra istotną rolę i ma duży wpływ na dalsze funkcjonowanie dłoni. Zbytnie zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może sprawić, że nie uda się odzyskać prawidłowej funkcji kontuzjowanego palca.

Podejrzewasz u siebie deformację palca butonierkowatego? Znajdź ortopedę z Rehasport w popularnych lokalizacjach:

Palec butonierkowaty - sposoby leczenia

W przypadku tego urazu zdarza się, że mamy do czynienia z ostrym uszkodzeniem pasma centralnego. Takie przypadki szczególnie wymagają szybkiego rozpoczęcia leczenia, najlepiej w okresie do jednego lub dwóch tygodni od urazu! W zależności od stopnia uszkodzenia, możliwe jest leczenie zachowawcze, które polega na unieruchomieniu stawu międzypaliczkowego bliższego na okres od czterech do sześciu tygodni. W przypadku leczenia operacyjnego dochodzi do reinsercji, czyli naprawy uszkodzonego pasma centralnego przy użyciu kotwicy.

Palec butonierkowaty - rehabilitacja

Proces rehabilitacji w procesie leczenia urazu palca butonierkowatego jest wskazany we właściwie każdym przypadku. Pomaga on w przyszłości – bliższej lub dalszej – uniknąć sztywności palca. Gdy mamy do czynienia z zastarzałymi deformacjami typu palec butonierkowaty, konieczna jest rehabilitacja pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty, a w przypadkach znacznej dysfunkcji ręki konieczne staje się skomplikowane leczenie rekonstrukcyjne. Polega na ono na odtworzeniu aparatu wyprostnego palca. W takich sytuacjach powrót do pełnej aktywności fizycznej może zająć nawet od czterech do sześciu miesięcy.

Rehabilitacja pomoga uniknąć sztywności palca. Znajdź fizjoterapeutę z Rehasport w popularnych lokalizacjach:

Powiązane artykuły:

Poznaj inne możliwe urazy ręki i nadgarstka.

Bibliografia:

Autor
RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI
RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI

Specjalista do spraw content marketingu, dziennikarz sportowy i medyczny. Redaktor naczelny magazynu „Poradnik Zdrowie i Sport”, członek Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia, współtwórca wielu artykułów medycznych z zakresu ortopedii i urazowości w sporcie.

Czytaj więcej
Konsultacja merytoryczna
JAKUB STEFANIAK
JAKUB STEFANIAK

Lekarz w klinice Rehasport, specjalizuje się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu z ukierunkowaniem na leczenie schorzeń barku, łokcia oraz nadgarstka. Lekarz Kadry Polskiego Związku Tenisowego oraz certyfikowany szkoleniowiec Polskiej Agencji Antydopingowej.

Czytaj więcej