Więzadło łódeczkowato-księżycowate (SL)
Uszkodzenie tego wiązadła najczęściej pojawia się w wyniku urazu po upadku na dłoń z wyprostowanym oraz odchylonym łokciowo nadgarstkiem. W następstwie pojawia się obrzęk i ból wzdłuż grzbietu nadgarstka. Tkliwość najbardziej odczuwalna jest pomiędzy kością łódeczkowatą a księżycowatą. W rozpoznaniu najważniejsze jest ocena kliniczna oraz badania dodatkowe USG i MRI . Podczas wykonywania testu Watsona dolegliwości bólowe nasilają się i słyszalne jest „trzaśnięcie”. W przypadku zerwania więzadła łódeczkowato-księżycowatego widoczne jest poszerzenie radiologicznej szczeliny pomiędzy kośćmi i odczuwalna jest niestabilność grzbietowa. Uszkodzenie to można zauważyć na zdjęciu RTG wykonanym przy zaciśniętej pięści. Rezonans magnetyczny i USG pokazuje głównie całkowite rozerwanie więzadła
Leczenie operacyjne polega na artroskopii, podczas której wykonuje się zszycie lub rekonstrukcję więzadła. W uszkodzeniach przewlekłych konieczna staje się rekonstrukcja więzadła.
Więzadło księżycowato-trójgraniaste (LT)
Uszkodzenie tego wiązadła najczęściej pojawia się w wyniku urazu po upadku na wyprostowaną dłoń z wyprostowanym i odchylonym w kierunku promieniowym nadgarstkiem. Wśród objawów występuje ból po stronie łokciowej w nadgarstku oraz osłabienie kończyny. Tkliwość najbardziej odczuwalna jest pomiędzy kością łódeczkowatą a trójgraniastą. Rozpoznanie w większości przypadków opiera się na badaniu klinicznym. Badania RTG, USG oraz MRI nie zawsze potwierdzają uszkodzenie.
Leczenie, w przypadku braku całkowitego zerwania więzadła, opiera się na próbie leczenia zachowawczego. Wykonuje się unieruchomienie nadgarstka. Pacjent wraca do aktywności fizycznej po kilku tygodniach. Zabieg chirurgiczny wykonuje się w przypadku braku efektów leczenia zachowawczego. Powrót do sportu możliwy jest po kilku miesiącach od zabiegu.
Skręcony nadgarstek–postępowanie pourazowe
Skręcenie nadgarstka wymaga szybkiego postępowania, które obejmuje:
- schłodzenie nadgarstka,
- unieruchomienie go bandażem,
- użycie stabilizatora.
W przypadku niezastosowania natychmiastowego unieruchomienia nadgarstka narażasz się na pourazowy przewlekły stan zapalny.