Kolano

Artroskopia kolana

artroskopia kolanaArtroskopia kolana to obecnie jeden z częściej wykonywanych zabiegów w oddziałach ortopedycznych. Ta małoinwazyjna procedura pozwala na leczenie szerokiej gamy uszkodzeń stawu kolanowego, z którymi mamy do czynienia w obrębie tego, a także innych, stawów naszego ciała. Metoda artroskopii polega na wprowadzeniu do jamy stawu, poprzez niewielkie nacięcia skóry, kamery oraz specjalnie do tego celu stworzonych miniaturowych narzędzi, za pomocą których przeprowadzana jest operacja.

W obrębie kolana artroskopowo najczęściej wykonywane są takie zabiegi jak:

  • szycie, usunięcie bądź regeneracja uszkodzonej łąkotki,
  • rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL
  • rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego PCL
  • artroskopowa naprawa chrząstki stawowej stawu kolanowego,
  • artroskopowe usunięcie ciał wolnych z kolana,
  • artroskopia kolana przerost błony maziowej.

Artroskopia kolana – korzyści

Wykonanie zabiegu kolana w sposób artroskopowy, a więc bez konieczności chirurgicznego „otwierania” stawu, wiąże się z licznymi korzyściami dla pacjenta. Spośród najistotniejszych wymienić należy: mniejsze dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym, szybszy powrót do aktywności fizycznej oraz mniejsze ryzyko infekcji.

Artroskopia kolana to zabieg, który wykonuje się w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. Zabieg możemy podzielić na część diagnostyczną, podczas której ortopeda dokładnie zbada kolano „od środka” chcąc potwierdzić lub wykluczyć postawioną wcześniej diagnozę oraz część leczniczą, mającą na celu naprawienie bądź usunięcie uszkodzonych struktur stawowych. Operacja w zależności od złożoności stwierdzonych uszkodzeń może trwać od kilkunastu minut do około 2 godzin. W zdecydowanej większości przypadków pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia.

Przebieg okresu pooperacyjnego po artroskopii kolana uzależniony jest ściśle od rodzaju wykonanego zabiegu. Dotyczy to zwłaszcza potrzeby odciążania operowanej kończyny (czasu poruszania się z pomocą kul łokciowych), czasu trwania rehabilitacji i powrotu do aktywności fizycznej, a niekiedy również potrzeby okresowego unieruchomienia stawu. Na większość pytań dotyczących tych kwestii odpowiedzieć można jeszcze na etapie kwalifikacji pacjenta do leczenia operacyjnego.

Reasumując artroskopia kolana jest zabiegiem bezpiecznym oraz mało inwazyjnym. W odróżnieniu od technik otwartych artroskopia stawu pozwala pacjentowi zdecydowanie szybciej wrócić do zdrowia.

O zabiegu mówił:
dr n. med. Michał Borys, Ortopeda Rehasport Clinic

Gdzie wykonać artroskopię kolana?

Artroskopię kolana możesz wykonać w wybranej placówce Rehasport Clinic w mieście Poznań, Warszawa, Gdańsk oraz Konin. Umów się na wizytę u jednego z naszych ortopedów, który zaproponuje Ci bezpieczny i skuteczny sposób leczenia. Artroskopia kolana Warszawa, Poznań, Gdańsk.