Kolano

Ból kolana

Ból kolanaBól kolana jest bardzo częstą przypadłością, spotykającą ludzi w każdym wieku. Może być spowodowany zarówno ostrym uszkodzeniem, np. więzadła czy łąkotki, przeciążeniem, jak również chorobami przewlekłymi, m.in. w postaci zwyrodnień.

Ból kolana  – uszkodzenia ostre

Najczęściej dochodzi do nich w wyniku urazu skrętnego kolana. Przeważnie uszkodzone zostaje więzadło krzyżowe przednie, czyli jeden z głównych stabilizatorów kolana. Staje się to na ogół podczas aktywności sportowych, zwykle w grach zespołowych (np. koszykówka, piłka nożna), ale także w czasie wypadków narciarskich. Często problem dotyczy uszkodzenia łąkotki – amortyzatora przenoszącego w kolanie obciążenia w trakcie ruchów. Dzieje się to podczas ruchów skrętnych kolana – nie tylko w trakcie uprawiania sportu, ale także podczas aktywności dnia codziennego. Z kolei uszkodzenie chrząstki stawowej towarzyszy dwóm wcześniejszym przypadkom. Bardzo często wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż nie leczone prowadzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

W tej grupie mamy również złamania – dotyczy to kości tworzących staw kolanowy. Przeważnie uraz ten wymaga leczenia operacyjnego, bo to warunkuje prawidłową funkcję kolana w przyszłości.

Ból kolana – przeciążenia

To urazy przewlekłe. Powstają wówczas, gdy mikrourazy nakładają się na siebie w dłuższym czasie, a w efekcie tego procesu powstaje duże uszkodzenie powodujące dolegliwości bólowe. Najczęstszym przypadkiem jest kolano biegacza – problem ten dotyczy ludzi aktywnych, młodych, którzy na nowo rozpoczęli bądź zwiększyli swoją aktywność fizyczną. Proces leczenia skupia sie na odpowiedniej  rehabilitacji i ew. podawaniu zastrzyków do kolana. Z kolei kolano skoczka to patologia koncentrująca sie w okolicy więzadła rzepki, czyli więzadła łączącego rzepkę z kością piszczelową. Leczenie wymaga odpowiedniej rehabilitacji, w rzadkich zaś przypadkach leczenia operacyjnego.

Zapalenie kaletki przedrzepkowej dotyczy okolicy znajdującej się z przodu rzepki, bezpośrednio pod skórą. Przewlekłe drażnienie tej okolicy, np. podczas wielu godzin klęczenia (choroba osób pracujących na kolanach) powoduje powstanie stanu zapalnego, powiększenie kaletki przedrzepkowej oraz rozwinięcie dolegliwości bólowych.

Ból kolana – zmiany zwyrodnieniowe

Spotykamy się z wieloma typami takich zmian, ale najczęściej występuje pierwotna choroba zwyrodnieniowa, o nieznanej dotąd etiologii. Dotyka ona głównie osoby starsze, a polega na nieodwracalnym uszkodzeniu powierzchni stawowych (chrząstki stawowej). W początkowym etapie leczenie musi się skupić na odpowiednio dobranych ćwiczeniach, lekach doustnych, jak i podawanych dostawowo w formie zastrzyków. Coraz większą rolę przypisuje się również metodom biologicznym (osocza bogatopłytkowe – PRP, komórki macierzyste). W zaawansowanych stadiach wymagane jest leczenie operacyjne w postaci endoprotezoplastyki. Chorobą ogólnoustrojową i przewlekłą jest reumatoidolane zapalenie stawów. W tym przypadku autoimmunologiczna reakcja organizmu prowadzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawie. Jeszcze innym typem zmian zwyrodnieniowych jest zwyrodnienie pozapalne. Rozwija się ono jako skutek zakażenia bakteryjnego w stawie.

Ból kolana – inne problemy

To czwarta grupa problemów związanych z urazami kolana. Często pacjenci trafiają do naszej kliniki ze zwichnięciem bocznym rzepki. Dotyczy to osób młodych, a polega na przemieszczeniu bocznym rzepki, powodującym silny ból. To choroba wieloczynnikowa, wymagająca odpowiedniego leczenia rehabilitacyjnego, ale często również operacyjnego.

Ból kolana z przodu, z tyłu, od wewnętrznej, zewnętrznej strony

Jeśli ból występuje po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie kolana i towarzyszy temu uczucie przeskakiwania bądź blokowania, czyli niemożność pełnego wyprostowania lub zgięcia kolana, może to być połączone z uszkodzeniem łąkotki. Jest to wówczas uraz dość poważny, warto się odpowiednio wcześnie zgłosić do lekarza.

Bóle, które występują z przodu kolana i nasilają się po aktywności fizycznej bądź w trackie jej trwania, również mogą promieniować na zewnątrz. Często tożsame są z przeciążeniem kolana, czyli patologiami nazywającymi się kolanem biegacza lub kolanem skoczka.

Bóle, które powstają z tyłu kolana, w ogromnej większości dotyczą torbieli dołu podkolanowego, czyli tzw. torbieli Bakera. W większości przypadków są połączone z uszkodzeniem, które znajduje sie w środku kolana, a to stan, który wymaga od lekarza podjęcia czy przeprowadzenia dokładnej diagnostyki kolana i leczenia tejże patologii.

Ból kolana – kiedy zgłosić się do lekarza?

To najważniejsze pytanie. Warto zrobić to wówczas, gdy:

  • dolegliwości bólowe w kolanie uniemożliwiają chodzenie bądź stanie
  • jest ocieplone, powiększone, żywobolesne w dotyku
  • nie można w pełni ruszać kolanem, jest zablokowane
  • w czasie chodzenia lub uprawiania aktywności fizycznej czujesz luz w kolanie, jakby chciało ono uciekać.

W czasie wizyty lekarskiej, po odpowiednim zbadaniu przez ortopedę, wymagane jest czasem wykonanie dodatkowych badań w postaci: zdjęcia rtg, badania USG bądź rezonansu magnetycznego (MR). Po postawieniu odpowiedniej diagnozy lekarz zaleci sposób leczenia.

O przyczynach i objawach bólu kolana mówił:
dr Paweł Bąkowski, ortopeda Rehasport Clinic

Umów wizytę

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką w celu umówienia wizyty w dogodnym dla Państwa terminie.
Umów się na wizytę