Badania

Kinematyczna analiza biegu

Kinematyczna analiza bieguKontuzje to prawdziwa zmora biegaczy. Lekkie czy poważne, mogą przytrafić się każdemu. Często prowadzi do nich niewłaściwa technika oraz biomechanika biegu. Jednak warto pamiętać, że ryzyko wystąpienia kontuzji możemy zminimalizować. W związku z tym w Rehasport Clinic opracowaliśmy kinematyczną analizę biegu.

Ocena mechaniki i techniki biegu jest istotnym elementem w minimalizowaniu ryzyka kontuzji urazów biegowych. Dokonujemy jej podczas biegu na ruchomej bieżni, przy prędkości indywidualnie dopasowanej do możliwości badanego. Najczęściej jest to jego średnia prędkość biegu na dystansie 10 km. Do oceny wykorzystywana jest kamera oraz specjalistyczna aplikacja analizująca poszczególne elementy składowe techniki biegu.

Ocena techniki biegu

Podczas biegu dla każdej z nóg oceniamy trzy kluczowe parametry:

  1. pod jakim kątem stopa dotyka podłoża – pronacja (rotacja stopy do wewnątrz) / supinacja (rotacja stopy na zewnątrz);
  2. pod jakim kątem i którą częścią stopa dotyka podłoża: pięta, palce, śródstopie;
  3. pod jakim kątem podudzie ustawia się w stosunku do podłoża podczas kontaktu stopy z podłożem.

Każdy z ocenianych parametrów powinien zawierać się w określonych granicach. Parametry będące poza zakresem mogą wpływać na ekonomikę biegu, lub potencjalnie, mogą stać się przyczyną kontuzji przeciążeniowych.

Ocena biomechaniki i symetrii biegu

Kinematyczna analiza bieguW tym teście mierzony jest czasu kontaktu z podłożem i czas bez kontaktu podczas kolejnych 8 kroków biegu.

Na tej podstawie wyliczana jest: kadencja biegu, pionowy ruch środka masy, tzw. sprężystość nóg, maksymalna relatywna siła generowana podczas kontaktu z podłożem, a także ewentualna różnica czasu kontaktu nogi lewej i prawej z podłożem podczas biegu.

Parametry te wpływają na ekonomikę biegu, która jest jedną z podstawowych wartości w przewidywaniu osiągów biegowych. Ewentualna asymetria biegu może prowadzić do kontuzji przeciążeniowych w obrębie kończyn dolnych.

Dzięki analizie kinematycznej zwiększamy świadomość, czy nasza technika jest prawidłowa i czy nie występuje asymetria w czasie biegu. Następnie poprawiając swoją technikę biegu, możemy zminimalizować ryzyko kontuzji i poprawić ekonomikę biegu.

ortopeda warszawa umów wizytę