Konsultacje

Kręgosłup

Choroby kręgosłupa zaliczamy do chorób cywilizacyjnych, dotykają one bowiem coraz większej części populacji. Częściowo wynikają z czynników, na które mamy wpływ: siedzącego trybu życia, nadwagi, niskiej aktywności fizycznej. Do powszechnych przyczyn zalicza się też wrodzone wady postawy. Bóle kręgosłupa utrudniają codzienne funkcjonowanie i wymagają konsultacji lekarskiej. Im szybciej wprowadzone zostanie leczenie chorób kręgosłupa, tym prędzej uda się powstrzymać ich rozwój i przeciwdziałać negatywnym skutkom.

Rehabilitacja kręgosłupa i aktywność fizyczna

Leczenie chorób kręgosłupa należy rozpocząć od postawienia precyzyjnej diagnozy. Następnie lekarz ortopeda dobierze odpowiednie metody leczenia. Bardzo korzystne efekty przynosi rehabilitacja kręgosłupa oraz aktywność fizyczna kontrolowana przez fizjoterapeutę. Dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarzy i rehabilitantów udaje się uniknąć leczenia operacyjnego. W sytuacji, gdy nieinwazyjne metody nie pomogą, lekarz kwalifikuje pacjenta do operacji kręgosłupa.

W Rehasport Clinic możesz liczyć na to, ze leczenie chorób kręgosłupa prowadzone będzie przez najlepszych specjalistów. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym, rehabilitacyjnym oraz salami operacyjnymi pozwalającymi zaoferować opiekę lekarską na najwyższym światowym poziomie.

Umów się na wizytę w Rehasport Clinic w mieście: Poznań, Gdańsk, Warszawa lub Konin. Zadbaj o swój kręgosłup!

kreg

Budowa kręgosłupa i zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Kręgosłup jest częścią szkieletu i stanowi jego główną oś i podporę. Zbudowany jest z 33-34 kręgów, rozciągających się od głowy do kości ogonowej. Ludzki kręgosłup dzielimy na pięć odcinków:

  • część szyjna (kolor czerwony),
  • część piersiowa (kolor niebieski),
  • część lędźwiowa (kolor żółty),
  • część krzyżowa (kolor zielony),
  • część guziczna (ogonowa) (kolor fioletowy).

Podstawowe elementy składające się na kręgosłup nazywamy kręgami. Między trzonami kolejnych kręgów występują krążki międzykręgowe, często nazywane także dyskami. Ich podstawowym zadaniem jest amortyzacja wstrząsów, a także zapewnienie ruchomości sąsiadującym kręgom.

Typowe choroby i uszkodzenia kręgosłupa to:

  • bóle kręgosłupa o podłożu mechanicznym – dyskopatia,
  • skolioza,
  • urazy kręgosłupa,
  • nowotwory kręgosłupa,
  • osteoporoza.

Coraz więcej osób cierpi również na zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, którego pierwszym objawem jest ból karku. Należy więc pamiętać, aby nie lekceważyć przewlekłego bólu i zgłosić się do specjalisty. Lekceważenie objawów może doprowadzić nawet do unieruchomienia części szyjnej kręgosłupa. Aby uniknąć ryzyka zachorowania na zwyrodnienie, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, takiej jak: odpowiednia poduszka, unikanie obciążeń szyi, leczenie wad postawy oraz odpowiednia pozycja podczas siedzenia.

 

Umów wizytę

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką w celu umówienia wizyty w dogodnym dla Państwa terminie.
Umów się na wizytę

Zobacz listę poniżej, bądź skorzystaj z wyszukiwarki.