Łokieć

Łokieć golfisty

Entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, określane potocznie jako łokieć golfisty, jest to zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Ból związany jest najczęściej z przeciążeniem przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka.

Łokieć golfisty – Objawy

  • Podstawowym objawem jest stopniowo nasilający się ból po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, bez ograniczenia jego ruchomości, czucia i sił. Ból nasila się podczas wykonywania rzutów oraz nawracania przedramienia z oporem.
  • Maksymalna tkliwość odczuwalna jest w miejscu, przyczepu początkowego mięśni: nawrotnego obły i zginacza łokciowego nadgarstka.
  • W zależności od zaawansowania zmian, ból może być niewielki i pojawiać się głównie na początku aktywności fizycznej lub bardzo dotkliwy, uniemożliwiający kontynuowanie czynności.
  • Czasem entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej towarzyszy ucisk nerwu łokciowego w rowku.

Łokieć golfisty – Diagnoza

Rozpoznanie łokcia golfisty opiera się na badaniu klinicznym w niektórych przypadkach uzupełnionym o badania dodatkowe. USG oraz rezonans magnetyczny może pomóc w przypadkach wątpliwych klinicznie oraz przy nakładających się patologiach. Badanie RTG może uwidocznić zmiany typu zwapnienia w ścięgnach i więzadłach.

Łokieć golfisty – Leczeniełokieć golfisty

  • Początkowo stosowane jest leczenie nieoperacyjne: modyfikacja aktywności fizycznej, okłady z lodu, stosowanie środków przeciwzapalnych.
  • Przy utrzymujących się objawach bólowych wykonuje się iniekcje z kortykosteroidów w pobliżu chorych ścięgien.
  • Na wszystkich etapach leczenia istotną rolę odgrywa fizjoterapia. Program rehabilitacji obejmuje ćwiczenia izometryczne, a następnie intensywniejsze ćwiczenia z oporem.
  • W przypadkach przewlekłego zapalenia, gdy leczenie nieoperacyjne okazuje się niewystarczające, zalecany jest zabieg chirurgiczny. Polega ono na obniżeniu przyczepu zginaczy nadgarstka, usunięciu zapalnych tkanek i ponownym doszyciu ścięgien do kości.
  • Po krótkim unieruchomieniu stawu, rozpoczyna się rehabilitacja polegająca na ćwiczeniu ruchów w łokciu i nadgarstku.
  • Po 6 tygodniach od zabiegu pacjent zaczyna ćwiczenia wzmacniające struktury mięśniowe.

Łokieć golfisty – Rokowanie

Zarówno leczenie nieoperacyjne, a w przypadkach bardziej zaawansowanych zmian, chirurgiczne, dają zadowalające rezultaty. W przypadku sportowców powrót do aktywności fizycznej przy leczeniu zachowawczym następuje ze stopniowym zwiększaniem obciążeń, o ile ćwiczenia nie powodują bólu. Po zabiegu chirurgicznym powrót do sportu następuje po ok. 4 miesiącach.

Łokieć golfisty – profilaktyka

Aby łokieć golfisty nie przeszkodził Ci w uprawnianiu ulubionego sportu, zawsze bezwzględnie pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed aktywnością fizyczną, ćwicz mięśnie przedramienia, np. ściskając piłkę, oraz upewnij się, czy Twoja technika jest właściwa.

Łokieć golfisty – gdzie leczyć

Jeśli masz problemy z łokciem warto zasięgnąć konsultacji u specjalisty. Nasi ortopedzi i fizjoterapeuci w mieście Poznań, Warszawa, Gdańsk oraz Konin zapewnią Ci kompleksową pomoc.