Konsultacje

Medycyna sportu

Obejmuje całość procesów dokonujących się w organizmie człowieka pod wpływem aktywności fizycznej lub jej braku. Zadaniem lekarzy specjalizujących się w tej dziedzinie medycyny jest sprawowanie opieki medycznej nad człowiekiem aktywnym ruchowo (zdrowym, jak i chorym, we wszystkich okresach życia). Lekarze medycyny sportu zajmują się nie tylko zawodnikami i sportowcami, ale wszystkimi osobami aktywnymi fizycznie oraz tymi, którzy powinny być aktywni fizycznie.

 

Obejmuje:

  • kwalifikację do uprawiania sportu, mającą na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych istotnych dla danej dyscypliny sportowej;
  • okresowe badania kontrolne osób uprawiających sport, umożliwiające wykrycie ewentualnych zmian zachodzących w organizmie pod wpływem uprawiania określonej dyscypliny sportu;
  • optymalizowanie metod żywienia i treningu sportowców;
  • kontrole efektów stosowanych metod treningowych;
  • walkę z niedozwolonym wspomaganiem zdolności wysiłkowych organizmu – dopingiem;
  • zapobieganie kontuzjom i urazom;
  • leczenie uszkodzeń ciała powstałych w wyniku uprawiania sportu;
  • rehabilitację i odnowę biologiczną.

Medycyna sportowa wykorzystuje osiągnięcia z zakresu chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, pediatrii, chorób wewnętrznych, kardiologii, a także biologii, biochemii, fizjologii wysiłku, antropologii, psychologii, higieny, dietetyki i metodyki treningu sportowego.

Medycyna sportowa – na czym polegają badania?

Podczas pierwszej wizyty należy spodziewać się kompleksowych i szczegółowych badań stanu zdrowia i sprawności fizycznej. Badania podstawowe obejmują ogólne badanie moczu i badania krwi (morfologia, OB, poziom glukozy we krwi). Pozostałe badania różnią się w zależności od wykonywanej dyscypliny sportowej. Medycyna sportowa w Rahasport Clinic dostępna jest w mieście Poznań, Konin i Gdańsk. Przychodnia sportowa powinna zostać odwiedzona szczególnie przez osoby, które planują rozpocząć aktywność fizyczną.

Umów wizytę

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką w celu umówienia wizyty w dogodnym dla Państwa terminie.
Umów się na wizytę

Zobacz listę poniżej, bądź skorzystaj z wyszukiwarki.