Kolano

Operacja łąkotki – szycie łąkotki

Operacja łąkotki – szycie
dr Andrzej Pyda
Przygotowanie, przebieg operacji oraz rehabilitacja

Przyczyny uszkodzenia łąkotki

Zazwyczaj do uszkodzenia łąkotki dochodzi w wyniku urazu skrętnego kolana – kiedy chrząstka zakleszcza się niefortunnie pomiędzy krawędziami kłykci: piszczelowego oraz udowego. Dochodzi wtedy do powstania pęknięcia. Jednym z możliwych sposobów leczenia tego urazu jest szycie łąkotki

Diagnoza

Diagnostykę uszkodzonej łąkotki rozpoczynamy od wywiadu z Pacjentem, oceny stanu kolana oraz serii testów fizykalnych. Niezwykle przydatne w przypadku uszkodzenia łąkotki są także badania obrazowe. Dzięki RTG możemy wykluczyć ewentualne złamania w obrębie stawu. USG oraz Rezonans Magnetyczny pozwalają określić dokładny stopień oraz miejsce uszkodzeń. Po przeprowadzeniu kompletnej diagnostyki i potwierdzeniu, że najlepszym sposobem naprawy łąkotki będzie jej szycie lekarz kieruje Pacjenta na zabieg – szycie łakotki przywróci kolano do maksymalnej sprawności.

Operacja łąkotki – szycie łąkotki jako najlepsza metoda leczenia

Szycie łąkotki jest jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia. Zabieg jest małoinwazyjny i pozwala skrócić czas pobytu w szpitalu do minimum. Po zabiegu pacjent pozostaje pod stałą opieką lekarską, którą zostaje otoczony aż do momentu ukończenia rehabilitacji.

Szycie łąkotki – Przebieg operacji

Operację szycia łąkotki rozpoczynamy od wykonania standardowych dojść do stawu kolanowego – w tym celu wykonujemy dwa małe nacięcia skóry. Wszystkie wewnętrzne elementy stawu są dokładnie oglądane –  łąkotka przyśrodkowa, łąkotka boczna, chrząstka stawowa oraz więzadła. Za pomocą specjalnego haczyka uwidaczniamy uraz. Jeśli wystąpiło uszkodzenie przytorebkowe trzonu chrząstki, szycie łąkotki daje naprawdę dobre rokowania.

Określamy wielkość uszkodzenia, a następnie podejmujemy decyzję, która metoda naprawy będzie optymalna. Planem i celem operacji jest oczywiście uratowanie łąkotki. Implantujemy zszywkę, która zbliży uszkodzony fragment do torebki stawowej, umożliwi zrost oraz regenerację chrząstki. Specjalnymi narzędziami dokonujemy skrwawienia tkanki łąkotki, aby zwiększyć potencjał gojenia. Po opracowaniu miejsca uszkodzenia, po specjalnej rynnie  wprowadzamy zszywkę. Jest to nić chirurgiczna  połączona z dwiema kotwiczkami. Odpowiednie umiejscowienie kotwiczek w łąkotce pozwala na wewnątrzstawowe szycie. Po udanym zszyciu nadmiar nici jest odcinany.

Następnym etapem operacji jest kontrola stabilności łąkotki. Jeśli widzimy, że łąkotka jest odpowiednio przymocowana do torebki stawu, to do tak zabezpieczonej chrząstki podajemy uprzednio pobrany od pacjenta szpik kostny, który jest bogaty w komórki macierzyste i czynniki wzrostu. Nasączenie tkanki łąkotki takim preparatem wielokrotnie zwiększa potencjał gojenia. Końcowym etapem zabiegu szycia łąkotki jest płukanie stawu i zszycie nacięć skóry.

Rehabilitacja po szyciu łąkotki

Następnego dnia po operacji Pacjent rozpoczyna rehabilitację pod okiem naszego fizjoterapeuty – przechodzi tzw. instruktarz pooperacyjny. W jego trakcie nauczy się chodzić o kulach, a także wykonywać podstawowe ćwiczenia.  Szpital opuści dzień po zabiegu

Po ok dwóch tygodniach od operacji łąkotki lekarz przeprowadza kontrolę oraz usuwa szwy.

Po operacji łąkotka dalej będzie służyć pacjentowi. Szycie łąkotki wiąże się z koniecznością rehabilitacji. Powrót do pełnej sprawności następuje zwykle po trzech miesiącach od zabiegu. Podstawowe czynności będzie można wykonywać zdecydowanie wcześniej. Dowiedz się jak dokładnie wygląda i ile trwa rehabilitacja po operacji szycia łąkotki.

Umów wizytę

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką w celu umówienia wizyty w dogodnym dla Państwa terminie.
Umów się na wizytę