Dłoń

Palec butonierkowaty – objawy, diagnoza, leczenie

Deformacja typu palca butonierkowatego jest częstym schorzeniem związanym z uszkodzeniem pasma centralnego prostownika palca.

palec butonierkowatyPalec butonierkowaty – objawy urazu

Pasmo to w normalnych warunkach umożliwia wyprost palca w stawie międzypaliczkowym bliższym. Po jego uszkodzeniu siła prostująca palec przenoszona jest przez pasma boczne prostownika, które ulegają przemieszczeniu na stronę dłoniową. W wyniku tego staw międzypaliczkowy bliższy ustawia się w zgięciu, natomiast staw międzypaliczkowy dalszy – w przeproście.

Palec butonierkowaty – Leczenie

W przypadku problemów z wyprostem palca warto jak najszybciej skontaktować się z ortopedą, aby zasięgnąć profesjonalnej opinii. W wielu przypadkach czas gra istotną rolę – zbytnie zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może sprawić, że nie uda się odzyskać prawidłowej funkcji kontuzjowanego palca.

Palec butonierkowaty – uszkodzenia – sposoby leczenia

Ostre uszkodzenia pasma centralnego szczególnie wymagają szybkiego rozpoczęcia leczenia, najlepiej w okresie do jednego lub dwóch tygodni od urazu. W zależności od stopnia uszkodzenia, możliwe jest leczenie zachowawcze unieruchomieniem stawu międzypaliczkowego bliższego na okres 4-6 tygodni lub leczenie operacyjne – reinsercja (naprawa) uszkodzonego pasma centralnego przy użyciu kotwicy.

Palec butonierkowaty – rehabilitacja

Rehabilitacja jest wskazana, by w przyszłości uniknąć sztywności palca. Zastarzałe deformacje typu palec butonierkowaty wymagają odpowiedniej rehabilitacji, a w sytuacjach znacznej dysfunkcji ręki konieczne jest skomplikowane leczenie rekonstrukcyjne, polegające na odtworzeniu aparatu wyprostnego palca. Powrót do pełnej aktywności fizycznej może zająć od czterech do sześciu miesięcy.

O anatomii,  przyczynach, objawach i sposobach leczenia mówił:
dr Jakub Stefaniak, ortopeda Rehasport Clinic