Dłoń

Palec butonierkowaty – objawy, diagnoza, leczenie

Palec butonierkowaty to deformacja, która jest częstym schorzeniem związanym z uszkodzeniem pasma centralnego prostownika palca.

palec butonierkowatyPalec butonierkowaty – objawy urazu

Pasmo to w normalnych warunkach umożliwia wyprost palca w stawie międzypaliczkowym bliższym. Po jego uszkodzeniu siła prostująca palec przenoszona jest przez pasma boczne prostownika, które ulegają przemieszczeniu na stronę dłoniową. W wyniku tego staw międzypaliczkowy bliższy ustawia się w zgięciu, natomiast staw międzypaliczkowy dalszy – w przeproście.

Palec butonierkowaty – Leczenie

Problem z wyprostem palca jest łatwo dostrzegany przez Pacjentów, którzy czasem lekceważą ten stan i starają się do niego adaptować. Tymczasem warto jak najszybciej skontaktować się z ortopedą i zasięgnąć profesjonalnej opinii. W wielu przypadkach czas gra istotną rolę i ma duży wpływ na dalsze funkcjonowanie dłoni. Zbytnie zwlekanie z rozpoczęciem leczenia może sprawić, że nie uda się odzyskać prawidłowej funkcji kontuzjowanego palca.

Palec butonierkowaty – uszkodzenia – sposoby leczenia

W przypadku tego urazu zdarza się, że mamy do czynienia z ostrym uszkodzeniem pasma centralnego. Takie przypadki szczególnie wymagają szybkiego rozpoczęcia leczenia, najlepiej w okresie do jednego lub dwóch tygodni od urazu! W zależności od stopnia uszkodzenia, możliwe jest leczenie zachowawcze, które polega na unieruchomieniu stawu międzypaliczkowego bliższego na okres od czterech do sześciu tygodni. W przypadku leczenia operacyjnego dochodzi do reinsercji, czyli naprawy uszkodzonego pasma centralnego przy użyciu kotwicy

Palec butonierkowaty – rehabilitacja

Proces rehabilitacji w procesie leczenia urazu palca butonierkowatego jest wskazany we właściwie każdym przypadku. Pomaga on w przyszłości – bliższej lub dalszej – uniknąć sztywności palca. Gdy mamy do czynienia z zastarzałymi deformacjami typu palec butonierkowaty, konieczna jest rehabilitacja pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty, a w przypadkach znacznej dysfunkcji ręki konieczne staje się skomplikowane leczenie rekonstrukcyjne. Polega na ono na odtworzeniu aparatu wyprostnego palca. W takich sytuacjach powrót do pełnej aktywności fizycznej może zająć nawet od czterech do sześciu miesięcy.

O anatomii,  przyczynach, objawach i sposobach leczenia mówił:
dr Jakub Stefaniak, ortopeda Rehasport Clinic