Kolano

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego – ACL

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego – ACL

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego to operacja, którą rozpoczynamy od wykonania dwóch małych nacięć. Do stawu wprowadzana jest kamera artroskopwa. Dokładnie sprawdzane są wszystkie struktury kolana takie jak więzadła, łąkotki czy chrząstka stawowa. Na tym etapie potwierdzona zostaje wcześniej postawiona diagnoza. Przystępujemy do oczyszczenia stawu kolanowego. Miejsce, w którym uszkodzona jest łąkotka skrwawiamy. Ma to na celu przyspieszenie procesu gojenia po jej zszyciu. Łękotkę stabilizujemy przy wykorzystaniu specjalnych zszywek.

Zasadnicza część zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego

Usuwamy uszkodzony fragment więzadła krzyżowego przedniego pozostawiając jego kikut. Następnie wyznaczamy miejsce wiercenia kanału w kości udowej. Precyzyjnie mierzymy i wykonujemy pierwszy otwór, który posłuży do mocowania przeszczepu. Kolejnym etapem jest przygotowanie miejsca, w którym wykonany zostanie drugi kanał. Zaznaczamy punkt wiercenia. Nie usuwając pozostałości zerwanego więzadła krzyżowego tak aby dokładnie w tym samym miejscu powstał kanał piszczelowy. Po wywierceniu kanałów przeprowadzamy przez nie nitkę prowadzącą. Po tej nitce wprowadzamy wcześniej przygotowany przez drugiego lekarza przeszczep i stabilizujemy go. Upewniamy się, że przeszczep został poprowadzony prawidłowo po przez sprawdzenie czy możliwy jest pełen wyprost kolana. Operację kończy założenie szwów oraz opatrunki.

Warunkiem prawidłowo wykonanej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL jest bardzo precyzyjne wyznaczenie miejsc wierceń oraz prawidłowe wykonanie kanałów, w których mocowany jest przeszczep.

Rekonstrukcja więzadłą krzyżwoego przedniego ACL – kluczowe informacje

  • Rehabilitacje pod okiem fizjoterapeuty już dzień po zabiegu.
  • Wyjście ze szpitala po dwóch dobach.
  • Usunięcie szwów oraz kontrola u lekarza zazwyczaj 10-14 dni po zabiegu.
  • Chodzenie bez kul po 3-6 tygodniach
  • Powrót do maksymalnej sprawności w tym uprawiania sportu po około 6 miesiącach.

Rekonstrukcja ACL – rehabilitacja

Jeśli jesteś po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego koniecznie zajrzyj na stronę: rehabilitacja ACL gdzie nasz fizjoterapeuta Bartosz Kiedrowski szczegółowo omawia koleje etapy rehabilitacji.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego ACL