Kręgosłup i ortopedia dziecięca

Skolioza idiopatyczna

Skolioza i korekcja wad postawy wymaga indywidualnie dobranej terapii przy uwzględnieniu celu jaki ma być osiągnięty biorąc pod uwagę stopień skrzywienia oraz wiek kostny dziecka.

Skolioza idiopatyczna

skoliozaSkolioza idiopatyczna (SI) jest deformacją kręgosłupa zachodzącą w trzech płaszczyznach, o nie w pełni poznanej etiologii (przyczynie). Aby uznać skrzywienie za skoliozę, kąt odchylenia kręgosłupa oceniany na zdjęciu RTG według Cobba, musi wynosić co najmniej 10°. Częstość występowania skolioz o niewielkim stopniu rozkłada się po równo u dziewcząt i chłopców, przy większych kątach natomiast, proporcje zmieniają się w kierunku przewagi procentowej dziewcząt.

Obecnie skoliozy ze względu na wielkość skrzywienia kąta Cobba dzieli się na trzy grupy:

  • I. 10°-24°
  • II. 25-40°
  • III. 50° i powyżej

Przyczyny skoliozy

Etiologia choroby nie jest w pełni jasna. Najczęściej skolioza idiopatyczna ujawnia się w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa.

Jak się diagnozuje?

Pierwszym najczęściej zauważanym objawem jest asymetria wcięć talii, nierówna wysokość ramion lub odchylenie tułowia do boku względem miednicy. Specjalistyczna diagnostyka polega między innymi na badaniu klinicznym, pomiarze kąta rotacji tułowia w skłonie z użyciem skoliometru, oraz na ocenie deformacji na zdjęciu RTG kręgosłupa

skolioza – leczenie

W przypadku skolioz możemy mówić o poddawaniu jej terapii. Zależnie od kąta skrzywienia i prognozie co do ewentualnej progresji deformacji, w skoliozach pierwszego stopnia, zaleca się wykonywanie codziennych specjalistycznych ukierunkowanych ćwiczeń. W skoliozach drugiego stopnia, noszenie gorsetu korekcyjnego i wykonywanie ćwiczeń. W skoliozach trzeciego stopnia należy rozważyć zabieg operacyjny stabilizujący kręgosłup.

Umów wizytę

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką w celu umówienia wizyty w dogodnym dla Państwa terminie.
Umów się na wizytę