Stopa i staw skokowy

Skręcenie kostki

Skręcenie stawu skokowego, znane również jako skręcenie kostki, jest jednym z najczęstszych urazów kończyny dolnej. Kontuzja ta każdego miesiąca dotyka tysięcy ludzi – i to nie tylko podczas uprawiania sportu. Wiąże się ze znacznym przekroczeniem zakresu ruchu w stawie skokowym, co z kolei prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Zdecydowanie najwięcej przypadków – szacuje się, że nawet ok. 95 procent – to podwichnięcie się stopy do wewnątrz.

Skręcenie kostki – przyczyny:

Sytuacji, w których dojść może do urazu jest bardzo wiele, a najczęściej są one powiązane z aktywnością fizyczną i uprawianiem sportu. Szczególnie często skręcenie kostki przytrafia się podczas: :

 • biegania oraz chodzenia po nierównych powierzchniach,
 • nieprawidłowego zeskoku z wysokości,
 • dynamicznego obrotu na stopie.

Skręcenie kostki – objawy

Skręcenie kostki wiąże się z reguły z takimi objawami, jak:

 • Silny ból,
 • Obrzęk,
 • Krwiak.

Ich występowanie jest uzależnione jest od stopnia urazu.

Co powinienem zrobić w przypadku podejrzenia wystąpienia skręcenia kostki?

Skręcenie kostki, podobnie jak większość innych urazów, wymaga szybkiej reakcji. W pierwszej fazie, jeszcze przed wizytą u lekarza, należy:

 • Nie obciążać kontuzjowanej nogi
 • Odpoczywać i ograniczać ilość ruchu
 • Schładzać staw
 • Zastosować bandaże uciskowe (elastyczne)
 • Starać się trzymać kończynę powyżej linii serca

Jak diagnozuje się skręcenia w obrębie stawu skokowego?

Skręcenie kostki zwykle nie jest poważnym schorzeniem, jednak nie radzimy go bagatelizować. Brak odpowiedniego wsparcia ortopedycznego czy fizjoterapeutycznego może w przyszłości wiązać się z bardzo częstymi nawrotami kontuzji. Wizyta u lekarza jest konieczna. W jej trakcie ortopeda na podstawie wywiadu, badań fizykalnych oraz ewentualnych dodatkowych badań obrazowych, takich jak np. USG czy RTG, oceni stan stawu oraz zastosuje właściwe leczenie.

Skręcenie kostki – leczenie?

skręcenie kostkiSkręcenie kostki może być leczone w sposób zachowawczy lub operacyjny. Zależy to od rodzaju i skali urazu. Wyróżniamy uszkodzenia: I, II oraz III stopnia.

Stopień I (najłagodniejszy) – zaleca się jedynie chłodzenie stawu, ograniczenie ruchu oraz noszenie stabilizatora. Powrót do zdrowia trwa około 10 dni.
Stopień II – schładzanie, odciążanie nogi do ustąpienia bólu, noszenie stabilizatora. Dodatkowo zalecana jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty.
Stopień III – schładzanie, odciążanie nogi przez około trzy tygodnie oraz noszenie stabilizatora przez około sześć tygodni. W tym przypadku leczenie zachowawcze bardzo często okazuje się niewystarczające i konieczna może okazać się operacja.

Skręcenie kostki – rehabilitacja

W większości przypadków po kontuzji skręcenia stawu skokowego należy przejść rehabilitację. W przypadku urazów II jest ona szczególnie zalecana, a w najcięższych przypadkach (III stopień) – zalecana. To właśnie dzięki odpowiednio przeprowadzonemu procesowi rehabilitacji udaje się przywrócić pełną funkcję stawu. Fizjoterapeuta pokaże także ćwiczenia, które poprawią czucie głębokie, ogólną stabilizację, a przez to zmniejszą ryzyko ponownego urazu. Należy pamiętać, że staw skokowy będzie w przyszłości bardziej podatny na kolejne kontuzje, dlatego też warto stosować się do zaleceń lekarza i dbać o profilaktykę przeciwurazową.

Skręcenie kostki – leczenie w Rehasport Clinic

Skręcenie kostki wyleczysz w Rehasport Clinic w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku oraz Koninie.