Skręcenie nadgarstka

Autor: RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI
Konsultacja merytoryczna: KRZYSZTOF DROZD
Skręcony nadgarstek jest bardzo popularnym urazem. Narażeni na nie są przede wszystkim młodzi ludzie uprawiający sport, szczególnie ekstremalny, a także osoby starsze, którym uraz ten najczęściej zdarza się podczas potknięć lub upadków na śliskiej nawierzchni. Ból nadgarstka może być spowodowany naciągnięciem lub zerwaniem wiązadeł. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń więzadła łódeczkowato-księżycowatego oraz księżycowato-trójgraniastego.

Stopnie skręcenia nadgarstka:

  • Skręcenie 1. stopnia (łagodne) więzadło jest naciągnięte, ale nie jest zerwane.
  • Skręcenie 2. stopnia (umiarkowane). więzadło jest częściowo zerwane.
  • Skręcenie 3. stopnia (ciężkie). więzadło jest całkowicie zerwane lub oderwane od przyczepu do kości.

Skręcenie nadgarstka - przyczyny

Skręcenie nadgarstka jest najczęściej spowodowane upadkiem na wyciągniętą rękę. Może się to zdarzyć podczas codziennych czynności, ale często występuje podczas uprawiania sportu i rekreacji na świeżym powietrzu.

Objawy skręcenia nadgarstka:

  • ból nadgarstka,
  • ból nasila się podczas zginania i prostowania ręki,
  • obrzęk stawu,
  • siniak w okolicy nadgarstka,
  • ocieplenie bolesnej okolicy,
  • ograniczona ruchomość nadgarstka.

Więzadło łódeczkowato-księżycowate (SL)

Uszkodzenie tego wiązadła najczęściej pojawia się w wyniku urazu po upadku na dłoń z wyprostowanym oraz odchylonym łokciowo nadgarstkiem. W następstwie pojawia się obrzęk i ból wzdłuż grzbietu nadgarstka. Tkliwość najbardziej odczuwalna jest pomiędzy kością łódeczkowatą a księżycowatą. W rozpoznaniu najważniejsza jest ocena kliniczna oraz badania dodatkowe USG i MRI . Podczas wykonywania testu Watsona dolegliwości bólowe nasilają się i słyszalne jest „trzaśnięcie”. W przypadku zerwania więzadła łódeczkowato-księżycowatego widoczne jest poszerzenie radiologicznej szczeliny pomiędzy kośćmi i odczuwalna jest niestabilność grzbietowa. Uszkodzenie to można zauważyć na zdjęciu RTG wykonanym przy zaciśniętej pięści. Rezonans magnetyczny i USG pokazuje głównie całkowite rozerwanie więzadła
Leczenie operacyjne polega na artroskopii, podczas której wykonuje się zszycie lub rekonstrukcję więzadła. W uszkodzeniach przewlekłych konieczna staje się rekonstrukcja więzadła.

Więzadło księżycowato-trójgraniaste (LT)

Uszkodzenie tego wiązadła najczęściej pojawia się w wyniku urazu po upadku na wyprostowaną dłoń z wyprostowanym i odchylonym w kierunku promieniowym nadgarstkiem. Wśród objawów występuje ból po stronie łokciowej w nadgarstku oraz osłabienie kończyny. Tkliwość najbardziej odczuwalna jest pomiędzy kością łódeczkowatą a trójgraniastą. Rozpoznanie w większości przypadków opiera się na badaniu klinicznym. Badania RTG, USG oraz MRI nie zawsze potwierdzają uszkodzenie.
Leczenie, w przypadku braku całkowitego zerwania więzadła, opiera się na próbie leczenia zachowawczego. Wykonuje się unieruchomienie nadgarstka. Pacjent wraca do aktywności fizycznej po kilku tygodniach. Zabieg chirurgiczny wykonuje się w przypadku braku efektów leczenia zachowawczego. Powrót do sportu możliwy jest po kilku miesiącach od zabiegu.

Skręcenie nadgarstka

Skręcony nadgarstek – postępowanie pourazowe

Skręcenie nadgarstka wymaga szybkiego postępowania, które obejmuje:

  • schłodzenie nadgarstka,
  • unieruchomienie go bandażem,
  • użycie stabilizatora.

W przypadku niezastosowania natychmiastowego unieruchomienia nadgarstka narażasz się na pourazowy przewlekły stan zapalny.

Zapobieganie skręceniu nadgarstka

Skręcenie nadgarstka zazwyczaj jest wynikiem z upadku, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas chodzenia po mokrej lub śliskiej poweirzchni. Skręcenie nadgarstka występuje również podczas uprawiania sportów, takich jak jazda na łyżwach, deskorolce i nartach. Noszenie ochraniaczy na nadgarstki, podczas wykonywania tych czynności, pomoże podeprzeć nadgarstek i zapobiec jego zbyt dużemu wygięciu do tyłu w przypadku upadku.

Powiązane artykuły:

Poznaj inne możliwe urazy ręki i nadgarstka.

Bibliografia:

 

Autor
RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI
RAFAŁ CZEPUŁKOWSKI

Specjalista do spraw content marketingu, dziennikarz sportowy i medyczny. Redaktor naczelny magazynu „Poradnik Zdrowie i Sport”, członek Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia, współtwórca wielu artykułów medycznych z zakresu ortopedii i urazowości w sporcie.

Czytaj więcej
Konsultacja merytoryczna
KRZYSZTOF DROZD
KRZYSZTOF DROZD

Lekarz w klinice Rehasport, specjalizuje się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu z ukierunkowaniem na kończynę górną oraz alloplastykę stawu biodrowego, kolanowego i ramiennego. Ortopeda na Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Szpitala w Gdańsku. 

Czytaj więcej