Sport

Suplementacja

Badania przeprowadzone wśród olimpijczyków w trakcie IO w 2008 r. wykazały, że w niektórych dyscyplinach nawet 90% sportowców korzysta z suplementów diety, a zawodnicy są w stanie w ciągu jednego dnia treningu stosować aż 26 różnych preparatów! Wyścig zbrojeń w sporcie wciąż trwa. Dotyczy to również poszukiwań „magicznego” środka, który zwiększy nasze możliwości wysiłkowe. Wskazuje to na przeświadczenie, że istnieją środki, które mają znaczenie na osiągane wyniki sportowe. Jest kilka instytucji, które prowadzą intensywne badania nad przydatnością suplementów diety w różnych dyscyplinach, ponieważ okazuje się, że nie ma sensu podawania niektórych środków w pewnych dyscyplinach. Niestety jest tylko kilka suplementów, które mają udowodniony pozytywny wpływ na zdolności wysiłkowych zawodnika – warto z nich skorzystać wtedy kiedy zachodzi taka potrzeba!
Sporym problemem w wyborze suplementów są zanieczyszczenia. Poprzez dodawanie zakazanych substancji przez producenta, środek ma wzbudzić potrzebą stosowania u konsumenta, efekty są zadowalające w bardzo krótkim czasie. Sportowiec jak również sztab medyczny muszą być świadomi podejmowanych wyborów. Badania wskazują, że wśród 634 przebadanych odżywek, blisko 15% było zanieczyszczonych środkami zabronionymi w sporcie! W przypadku pozytywnego testu antydopingowego jest już zdecydowanie za późno, a najnowsze wytyczne WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) mocno zaostrzają  konsekwencje związane ze stosowaniem dopingu, nawet w przypadku nieświadomego stosowania. Karą dyskwalifikacji podlega również osoba, która poleciła zawodnikowi zanieczyszczony produkt.
Odpowiedni schemat suplementacji zwiększa efektywność treningów oraz ma znaczenie dla zoptymalizowania regeneracji powysiłkowej zawodnika.