Kolano

Więzadła krzyżowe przednie (ACL)

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest często spotykanym problem nie tylko wśród sportowców, dotyka także osoby, których aktywność fizyczna jest na zdecydowanie niższym poziomie.

Czym jest więzadło krzyżowe przednie ACL

Więzadło krzyżowe przednie jest jednym z głównych stabilizatorów kolana. Zapobiega ślizganiu się stawu podczas uprawiania sportu jak i innych czynności wymagających nagłych zatrzymań czy zwrotów.

Objawy uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego ACL

Typowy uraz więzadła krzyżowego przedniego związany jest ze skręcenie stawu oraz przeprostem i powiązany jest z charakterystycznym dźwiękiem „pop”, który towarzyszy zerwaniu więzadła. Zazwyczaj występują dość silne dolegliwości bólowe problem z pełnym wyprostem. Pojawia się obrzęk.

Co powinienem zrobić w przypadku podejrzenia wystąpienia zerwania więzadła krzyżowego przedniego ACL?

  • Nie obciążać kontuzjowanej nogi
  • Odpoczywać i ograniczać ilość ruchu
  • Schładzać staw
  • Zastosować bandaże uciskowe (elastyczne)
  • Starać się trzymać kończynę powyżej linii serca
  • Skontaktować się z lekarzem

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL – diagnoza

Uraz więzadła krzyżowego przedniego (ACL) diagnozuje się poprzez wywiad z Pacjentem, ocenę stanu klinicznego kolana oraz serię testów fizykalnych. Pomocne są także badania obrazowe. Dzięki RTG możemy wykluczyć ewentualne złamania w obrębie stawu. USG oraz Rezonans Magnetyczny pozwalają zdiagnozować uszkodzenia innych struktur w kolanie, które bardzo często towarzyszą zerwaniu ACL takich jak łąkotka czy torebka stawowa.

Czy kontuzja jest trwała?

Zerwane więzadło krzyżowe nie zregeneruje się samo. Jednakże operacja nie zawsze jest wymagana. Większość osób uszkodzonym ACLem nie będzie miała problemów z niestabilnością stawu w pracy i innych podstawowych, codziennych czynnościach. Wykonując odpowiednie ćwiczenia prowadzące do wzmocnienia mięśni oraz poprawy stabilizacji całego ciała większość osób będzie mogła uprawiać amatorsko takie sporty jak pływanie, rower czy bieganie.

Osoby pracujące fizycznie, uprawiające sport wymagający dużej ilości startów, zatrzymań, zmian kierunków biegu również mogą próbować leczyć się zachowawczo jednak w ich przypadku prawdopodobieństwo wyeliminowanie niestabilności kolana w ten sposób jest o wiele mniejsze.

Poziom niestabilności zależy od bardzo wielu czynników. Wieku, siły i wytrzymałości mięśniowej, ogólnej stabilizacji ciała, poziomu aktywności sportowej. Większość ortopedów rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego zalecać będzie osobom młodym, aktywnym fizycznie oraz tym, którym niestabilność kolana przeszkadza wżyciu codziennym.

Zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego często towarzyszą inne urazy. Np. uszkodzenie łąkotki może powodować przewlekły ból, blokowanie się stawu, obrzęk.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL – kiedy wykonać operację

  • Niezwłocznie – do 10 dni od urazu. Taki scenariusz rekomendowany jest zawodowym sportowcom dla których niezwykle istotny jest szybki powrót na areny zmagań.
  • Po kilku tygodniach od urazu. Rekomendowane rozwiązanie dla zdecydowanej większości osób, które doznawały zerwania więzadła krzyżowego przedniego. W okresie między urazem, a operacją niezwykle istotna jest rehabilitacja, która pozwoli odbudować pełen zakres ruchu, siłę oraz wytrzymałość mięśniową.

 

Rekonstrukcja ACL więzadła krzyżowego przedniego – operacja

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zerwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL czeka Cię z dużym prawdopodobieństwem operacja. Jeśli chcesz zobaczyć na czym ona polega, jak długo będziesz chodzić o kulach oraz ile zajmie powrót do pełnej sprawności koniecznie zajrzyj na stronę: rekonstrukcja ACL – operacja gdzie dr hab. Tomasz Piontek przedstawia kluczowe informacje.