Dłoń

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstkaZespół cieśni nadgarstka (zespół kanału nadgarstka) jest to stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego który anatomicznie znajduje się w kanale nadgarstka. Jest wiele przyczyn, które mogą prowadzić do pojawienia się objawów od przeciążenia lub urazu do choroby ogólnoustrojowej. Przy odpowiednim leczeniu pacjenci zwykle powracają do pełni zdrowia.

 

Zespół cieśni nadgarstka – Objawy

  • mrowienie i drętwienia palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego
  • zanik mięśni kłębu kciuka;
  • osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów;
  • utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść;
  • wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów.

Objawy bólowe najczęściej występują w nocy. Po przebudzeniu odczuwalne jest mrowienie w obrębie ręki, które często ignoruje się, tłumacząc je nieprawidłową pozycją podczas snu. W ciągu dnia ból nasila się po uniesieniu kończyny, a zmniejsza po jej opuszczeniu.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka przy wczesnych i mało nasilonych objawach może polegać na stosowaniu unieruchomienia nadgarstka, podaniu w injekcji środka sterydowego o działaniu przeciwzapalnym w okolicę nerwu. Przy braku efektu takiego leczenia lub gdy objawy trwają dłużej, wskazane jest leczenie operacyjne. Zabieg odbarczenia nerwu pośrodkowego jest najczęściej wykonany w trybie chirurgii jednego dnia i jest zabiegiem bardzo skutecznym i małoinwazyjnym. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny i zapobieganie

Zespół cieśni nadgarstka powodowany jest przez m.in. długotrwałe pisanie na klawiaturze lub pracę przy urządzeniach wibrujących. Aby zniwelować ryzyko wystąpienia schorzenia, jakim jest zespół kanału nadgarstka, należy robić odpowiednie przerwy w pracy, dbać o prawidłowe ułożenie rąk i rozciągać mięśnie.