Osteopatia - czym zajmuje się osteopata?

Autor: Rafał Czepułkowski
Osteopatia, podobnie jak fizjoterapia, to system diagnostyki i leczenia wielu schorzeń. To wolna od leków, nieinwazyjna terapia manualna, której celem jest poprawa funkcjonowania wszystkich układów organizmu poprzez odpowiednie techniki manualne i wzmacnianie układu mięśniowo-szkieletowego.

Czym jest osteopatia?

Dobrze funkcjonujące ciało musi posiadać strukturę, która również powinna dobrze działać. Dlatego osteopatia opiera się na zasadzie, że dobre samopoczucie jednostki zależy od sprawnego funkcjonowania całego organizmu - układu kostnego, mięśni, więzadeł i tkanki łącznej. Osteopaci pracują nad przywróceniem ciała do stanu równowagi - samoregulacji, tam gdzie to możliwe, bez użycia leków lub operacji. Używają dotyku, technik manualnych, rozciągania i terapii tkanek miękkich, aby zwiększyć ruchomość stawów, zmniejszyć napięcie mięśni, poprawić dopływ krwi i nerwów do tkanek oraz wspomóc własne mechanizmy gojenia się organizmu. Udzielają również wskazówek dotyczących postawy i ćwiczeń, aby przyspieszyć powrót do zdrowia, zapobiegając nawrotom objawów. Osteopatia polega na holistycznym podejściu do opieki zdrowotnej obejmujące całe ciało.

Kim jest osteopata?

Osteopata to specjalista, który nie koncentruje się tylko na obszarze problemowym, ale stosuje techniki manualne, aby zrównoważyć wszystkie układy organizmu i zapewnić ogólny dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie pacjenta. Terapia ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, krwionośny i limfatyczny organizmu.

W jakich dolegliwościach osteopatia może pomóc?

  • typowe kontuzje sportowe i przeciążenia
  • bóle stawowe w obrębie kończyn górnych i dolnych,
  • ból kręgosłupa 
  • rwa kulszowa
  • wady postawy
  • zaburzenia układu pokarmowego
  • nieradzenie sobie ze stresem
  • migrena, bóle głowy
  • zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne
  • cukrzyca
  • choroby reumatoidalne

Jak przebiega diagnostyka w osteopatii?

Najważniejszą rzeczą jest diagnoza, przeprowadzenie bardzo dokładnego wywiadu, aby się dowiedzieć z jakim problem przychodzi pacjent do gabinetu. Część diagnostyki zbliżona jest do terapii manualnej i oparta jest na testach neurodynanymicznych i testach manualnych. Pacjent zostanie poproszony o wykonanie prostych ruchów, aby pomóc osteopacie w dokonaniu dokładnej analizy jego postawy i ruchomości. Następnie palpacyjne ocenie zostaje poddany również stan stawów, więzadeł i tkanek, ocenia się również ilość i jakość ruchu. Diagnostyka nie jest tylko ortopedyczna, związana z bólem stawu czy zaburzeniem ruchowym, związana jest z innymi rzeczami obwodowymi, które mogą wynikać z układu trzewnego, układu nerwowego. Osteopata w trakcie diagnostyki patrzy również na narządy wewnętrzne i jak one ze sobą korelują, żeby zobaczyć problem pierwotny.

Ile trwa badanie u osteopaty?

Wszystko zależy od danego pacjenta. U niektórych osób od razu widać co się dzieje i gdzie leży problem, ale są też pacjenci, u których badanie trwa nawet 40 minut. W diagnostyce, podobnie jak w leczeniu, czasem nie ma oczywistych rzeczy, problem zaczyna być widoczny bo dogłębnym wywiadzie, czy to dotyczy zaburzeń na tle stresowym, czy zaburzeń hormonalnych mających wpływ na gorszą regenerację i zwiększony stan zapalny w danej tkance.

Osteopatia

Jak przebiega terapia osteopatyczna?

Osteopatia to także jest terapia manualna, ale opiera się również na zdolność organizmu do autoregulacji, samoleczenia i utrzymania równowagi. Osteopata inaczej niż fizjoterapeuta patrzy na organizm ludzki, dużo bardziej traktuje organizm jako całość, ma dużo więcej możliwości pracy. Mówi się o holistycznym podejściu do pacjenta. Wizyta u osteopaty, taka jednorazowa terapia na kozetce, zazwyczaj trwa 50 minut, choć czasami może to być ok. 30-40 minut, gdyż dłuższa praca może już nic pozytywnego nie wnieść. W zależności czego dotyczy problem, pacjent umawiany jest 1-2 razy w tygodniu, a czasem wystarczy tylko jedna wizyta w miesiącu.

Liczba sesji, które są potrzebne w procesie terapeutycznym, uzależnione są od danego przypadku i może się ona zmieniać w zależności od reakcji na leczenie. Osteopatia kładzie również nacisk na samoleczenie, dlatego terapeuta może zalecić zmiany w diecie, zalecić programy ćwiczeń domowych i dostosować styl życia aby przyśpieszyć leczenie. Czasem zdarza się, że osteopaci mogą wykryć schorzenia, których nie można leczyć za pomocą osteopatii i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Osteopatia w leczeniu bólu pleców

Wiele osób zgłasza się do osteopaty z przewlekłym bólem pleców. W dzisiejszych czasach, przy coraz bardziej siedzącym trybie życia, przy nawet kilkunastu godziny dziennie spędzonych przed komputerem, może prowadzić do złej postawy i problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Z pomocą może przyjść osteopatia. Zabieg polega na delikatnej mobilizacji mięśni i tkanek miękkich. Osteopata może również przekazać porady dotyczące profilaktyki obejmujące: ćwiczenia, prawidłową postawę i techniki podnoszenia przedmiotów. Techniki te mogą pomóc poprawić postawę i zmniejszyć ból. Zmiana stylu życia może radykalnie poprawić zdrowie i samopoczucie, a także zmniejszyć ryzyko nawrotu dolegliwości bólowych.

Czy leczenie u osteopaty boli?

Wszystko zależy od zastosowanej techniki, która może być delikatna i przyjemna, ale są techniki, gdzie ból nie jest celem, ale jest środkiem do osiągnięcia celu terapeutycznego, np. zwiększenia stanu zapalnego, aby zaaktywizować organizm do naprawy danego schorzenia. Osteopatia jest nastawiona na pomoc pacjentowi, jeśli przychodzi pacjent potrzebujący technik manualnych lub edukacji, to osteopata stara się to zapewnić, jeśli pacjent potrzebuje systemu ćwiczeń, to taki zestaw otrzyma.

Poznaj naszych specjalistów z zakresu osteopatii w klinice Rehasport w Poznaniu. 

Poznaj naszych specjalistów z zakresu osteopatii w klinice Rehasport w Gdańsku.

Bibliografia: