Jak przygotować się do operacji

Z myślą o naszych pacjentach przygotowaliśmy folder informujący jak przygotować się do operacji i uniknąć stresu. Dowiedz się więcej o kolejnych etapach przebiegu operacji.

okladka

1SKIEROWANIE

Otrzymasz „Kartę przygotowania do zabiegu”, w której zawarte jest skierowanie na operację. Zapoznaj się z zamieszczonymi na niej informacjami.

2DOKUMENTACJA MEDYCZNA

Zabierz ze sobą dokumentację medyczną związaną z chorobą lub urazem leczonym w Rehasport Clinic, a także z innymi schorzeniami, w tym wyniki badań laboratoryjnych, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, zdjęcia rentgenowskie, wyniki USG i EKG. Prosimy o przyniesienie ze sobą zdjęć, płyt CD i opisów medycznych.

3EKG PRZED ZABIEGIEM

Wszystkie osoby powyżej czterdziestego roku życia muszą wykonać badanie EKG. Takie badanie może być konieczne także u młodszych pacjentów, jeżeli wymaga tego stan pacjenta i zaleci to lekarz prowadzący. Przedoperacyjne bada- nie jest bezpłatne i możesz je wykonać w Rehasport Clinic od poniedziałku do piątku. Badanie może zostać wykonane także we własnym zakresie, na przykład w przychodni rejonowej. Badanie EKG powinno być wykonane w ciągu trzech miesięcy poprzedzających zabieg.

4SZCZEPIENIE PRZECIW WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY (WZW) TYPU B

Wskazane jest wykonanie szczepień przeciw WZW typu B. Należy przyjąć minimum dwie dawki lub mieć poziom przeciwciał anty HBs przewyższający 10 mIU/ml we krwi, bo taki poziom zmniejsza ryzyko infekcji wirusem żółtaczki zakaźnej typu B.

5BADANIE KRWI PRZED ZABIEGIEM

Niezbędne badania krwi – jeśli zostały zalecone przez lekarza prowadzącego – możesz wykonać we własnym zakresie lub w Rehasport Clinic (po telefonicznym ustaleniu terminu wizyty).

6PAZNOKCIE

Pamiętaj o obcięciu paznokci i zmyciu lakieru do paznokci na operowanej kończynie.

7NIEZBĘDNY BAGAŻ

Zabiesz ze sobą przybory toaletowe, obuwie domowe i pidżamę.

8ZMIANY SKÓRNE

W przypadku wystąpienia na ciele nawet drobnych zmian zapalnych lub ropnych zawiadom personel medyczny telefo- nicznie lub niezwłocznie po przybyciu do Rehasport Clinic.

9PROFILAKTYKA  PRZECIWZAKRZEPOWA

Jeśli stosujesz leki obniżające krzepliwość krwi (np. ace- nokumarol, heparyny, aspirynę), konieczna będzie konsultacja z lekarzem chorób wewnętrznych, rodzinnym lub prowadzącym, którzy określą prawidłowy sposób stosowania tych leków w okresie okołooperacyjnym. W przypadku wielu zabiegów ortopedycznych konieczne jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej zakrzepom krwi w naczyniach żylnych przynajmniej przez cztery tygodnie. Szczegółowe informacje o leku i sposobie jego stosowania znajdziesz w materiałach załączonych do leku.

10ORTEZA

Orteza to aparat ortopedyczny stabilizujący stawy, często stosowany w okresie pooperacyjnym. Ortezy mogą być całkowicie lub częściowo refundowane przez NFZ. W tym celu przed kupnem ortezy musisz uzyskać zatwierdzenie wniosku refundacyjnego w oddziale NFZ w Twoim miejscu zamieszkania. W pozostałych wypadkach orteza jest pełnopłatna. Jeśli po leczeniu konieczne będzie zastosowanie ortezy, lekarz prowadzący dobierze odpowiedni jej rodzaj. Dopuszczalne jest – po wcześniejszej akceptacji lekarza prowadzącego – używanie własnej ortezy

11KULE ŁOKCIOWE

W przypadku operacji kończyn dolnych zabierz ze sobą kule łokciowe. Kule nie są refundowane przez NFZ. Możesz kupić je w naszej Klinice lub wypożyczyć w sklepach z artykułami medycznymi.

12REHABILITACJA

Z reguły rehabilitacja poprzedza leczenie operacyjne, ale jest też nieodłącznym elementem leczenia pooperacyjnego. Lekarz prowadzący zaleci rehabilitację odpowiednią dla leczonego schorzenia. Będzie się ona odbywała pod opieką profesjonalnego zespołu fizjoterapeutów Rehasport Clinic. Aby zapewnić Ci kompleksowe leczenie, przygotowaliśmy zaawansowane przed- i pooperacyjne programy rehabilitacyjne z zastosowaniem najnowszych metod i urządzeń rehabilitacyjnych oraz przyrządów pozwalających na obiektywne monitorowanie terapii. Nasze standardy rehabilitacyjne, opracowane adekwatnie do potrzeb i możliwości pacjentów, zapewniają bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg kolejnych etapów leczenia. Pomoc fizjoterapeutów dostępna jest w Rehasport Clinic w Gdańsku, Koninie i Poznaniu oraz w akredytowanych przez Rehasport Clinic Licencjonowanych Ośrodkach Rehabilitacyjnych w całym kraju.