W dniu zabiegu i podczas hospitalizacji

Podstawowe zasady dla Pacjentów podczas pobytu na oddziale:

13PRZYJĘCIE DO SZPITALA

Przyjęcie do szpitala następuje w dniu operacji. Zgłoś się do sekretariatu oddziału ortopedycznego w ustalonym dniu i godzinie. Na miejscu otrzymasz kartę hospitalizacji zawierającą zgodę na hospitalizację, informowanie wskazanych osób o stanie Twojego zdrowia, zastosowanie procedur leczniczych, wykonanie znieczulenia i na przeprowadzenie zabiegu oraz umowę określającą sposób finansowania leczenia. Zabierz ze sobą dokument tożsamości i potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia.

14OSOBY TOWARZYSZĄCE

Pełnoletniemu pacjentowi przed operacją i po zabiegu może towarzyszyć bliska osoba. Dziecku w okresie hospitalizacji powinien towarzyszyć rodzic lub opiekun prawny.

15NA ODDZIALE

Przed zabiegiem odbędziesz rozmowy z lekarzem prowadzącym, anestezjologiem i pielęgniarką. Nasz zespół medyczny odpowie na Twoje pytania, pomoże dopełnić formalności i przygotuje Cię do operacji.

16POSIŁKI

Rehasport Clinic zapewnia posiłki dla pacjentów. Możliwy jest własny katering w zakresie zaakceptowanym przez anestezjologa.

17JEDZENIE STOP!

Nie jedz i nie pij minimum sześć godzin przed zabiegiem.

18LEKI

Leki podczas pobytu w szpitalu zapewnia oddział. W przypadku szczególnych terapii należy zabrać ze sobą przyjmowane leki – koniecznie poinformuj o nich lekarza. Personel medyczny (pielęgniarka lub lekarz dyżurny) obecny jest na oddziale przez całą dobę.

19DEPOZYT

Szpital nie ponosi odpowiedzialności za zaginione rzeczy należące do pacjentów. Na oddziale znajduje się depozyt, w którym możesz bezpiecznie pozostawić wartościowe przedmioty na czas operacji.

20PSYCHOLOG

Podczas pobytu w szpitalu każdy pacjent może skorzystać z bez- płatnej pomocy psychologa. Rehasport Clinic udziela swoim pacjen- tom pomocy psychologicznej na każdym etapie leczenia.

21ZNIECZULENIE

Mając na względzie komfort pacjentów, wszystkie zabiegi operacyjne wykonujemy w znieczuleniu, a wybór odpowiedniej metody zależy od operowanej części ciała, rodzaju zabiegu oraz stanu klinicznego pacjent

Znieczulenie przewodowe stosowane w Rehasport Clinic obejmuje różne techniki:
powierzchniowe – bezpośrednie zaaplikowanie środka miejscowo znieczulającego na błonę śluzową lub skórę,
nasiękowe – zablokowanie czuciowych zakończeń nerwo- wych przez wstrzyknięcie leku w tkanki,
odcinkowe dożylne – podanie roztworu środka miejscowo znieczulającego do uprzednio opróżnionych z krwi naczyń żylnych kończyny górnej, rzadziej dolnej; opróżnienie uzyskuje się stosując specjalne opaski (mankiety) wypełniane powietrzem pod kontrolą ciśnienia,
blokada nerwów obwodowych, pni nerwowych lub splotów polegająca na podaniu środka miejscowo znieczulającego w okolicę nerwu obwodowego, pnia nerwowego lub splotu nerwowego. Zapewnia to duży zakres znieczulenia               i dotyczy zarówno nerwów czuciowych, jak i ruchowych.              Ta metoda znajduje zastosowanie w operacjach ortopedycznych w obrębie obręczy barkowej i miednicznej,
blokada centralna / znieczulenie podpajęczynówkowe (rdzeniowe) polega na blokowaniu przewodnictwa nerwowego przez podanie środka miejscowo znieczulającego do przestrzeni podpajęczynówkowej w odcinku lędźwiowym.
blokada centralna / znieczulenie zewnątrzoponowe (epiduralne) polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowego poprzez podanie środka do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego, w której znajdują się korzenie nerwów, luźna tkanka łączna, sploty naczy-  niowe. W ortopedii znajduje zastosowanie przy operacjach w obrębie kończyny dolnej,

Anestezja regionalna polega na kontrolowanym, odwracalnym zahamowaniu impulsów nerwowych przez środki farmakologiczne. Znieczulenie regionalne obejmuje jedynie operowaną okolicę i nie wymaga prowokowania snu.

Znieczulenie ogólne polega na podaniu środków zwiotczających, przeciwbólowych i nasennych. W czasie zabiegu pacjent jest zaintubowany, a oddech podtrzymywany jest przez aparaturę zewnętrzną. W ortopedii technika ta znajduje zastosowanie podczas bardziej rozległych operacji wymagających specjalnego ułożenia pacjenta. Czucie bólu wyłączone jest jedynie w czasie trwania znieczulenia, dlatego – dla zwiększenia komfortu pacjenta po operacji – ten rodzaj znieczulenia jest często łączony z technikami analgezji regionalnej