Rehabilitacja ortopedyczna

Na czym polega rehabilitacja ortopedyczna?

Rehabilitacja ortopedyczna ma na celu przywrócenie funkcji narządu ruchu oraz aktywności życiowych utraconych w efekcie wypadków i chorób, a także zmian wrodzonych i nabytych układów: kostnego, stawowego oraz mięśniowego. Do naszej kliniki trafiają Pacjenci z różnego rodzaju urazami ortopedycznymi, zarówno mechanicznymi mięśniowo-więzadłowymi, jak i przeciążeniowymi. Bardzo często specjaliści z Rehasport Clinic zmagają się z urazami sportowymi, bo dziś coraz więcej osób amatorsko biega, jeździ na rowerze czy próbuje sił w triathlonie. Każdy Pacjent spotka się w Rehasport Clinic z kompleksową opieką, zarówno w przypadku skierowania na zabieg operacyjny, jak i w leczeniu zachowawczym.

W przypadku urazu każdy Pacjent powinien jak najszybciej skontaktować się z kliniką i umówić na wizytę do ortopedy. Czasem do postawienia dokładnej diagnozy niezbędne są dodatkowe badania, m.in. USG, RTG czy rezonans magnetyczny. Wykonujemy je na miejscu. Wiele urazów nie wymaga leczenia operacyjnego – ortopeda skieruje wówczas na rehabilitację ortopedyczną do wyznaczonego fizjoterapeuty, z którym pozostaje w stałym kontakcie. Także w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego dalszym etapem leczenia jest rehabilitacja ortopedyczna. Wskazaniami do niej mogą być wszelkie urazy kończyn i kręgosłupa, a także kontuzje sportowe. Najczęściej Pacjenci korzystają z rehabilitacji ortopedycznej  po rekonstrukcji więzadeł w kolanach, złamaniach kości, urazach stawów (barkowego, biodrowego, kolanowego, skokowego) czy wadach rozwojowych i przeciążeniach (szczególnie kręgosłupa).

W rehabilitacji zawsze dążymy do osiągnięcia przez naszych Pacjentów pełnej sprawności ruchowej i powrotu do aktywnego trybu życia lub sportu. Ten cel osiągamy dzięki aktywnej współpracy pomiędzy lekarzem, diagnostą i fizjoterapeutą. Ważnym aspektem rehabilitacji ortopedycznej z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, poza pracą manualną, jest trening rehabilitacyjny z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu ortopedycznego. W procesie rehabilitacji przeprowadzamy obiektywne testy na specjalistycznym sprzęcie, co służy do oceny postępów Pacjenta i stopnia jego powrotu do sprawności. Dzięki testom jesteśmy wstanie skrócić czas leczenia do minimum.

W przypadku zabiegu operacyjnego pomagamy Pacjentom przygotować się do niego, gdyż wzmocnienie osłabionych mięśni, przywrócenie zakresu ruchu i poprawa ogólnej sprawności pozwalają łatwiej przejść okres pozabiegowy. Z kolei rehabilitacja pooperacyjna zaczyna się już następnego dnia po zabiegu i trwa do momentu odzyskania pełnej sprawności. Każdy Pacjent powinien pamiętać, że sam zabieg to tylko połowa sukcesu – liczy się także jego późniejsze zaangażowanie w proces rehabilitacji i wykonywanie zaleceń fizjoterapeuty.

Jeśli uraz nie wymaga leczenia operacyjnego, stosowana jest rehabilitacja zachowawcza. Dotyczy to zazwyczaj przeciążeń oraz urazów mięśniowo-więzadłowych, które po diagnostyce lekarskiej nie wymagają leczenia operacyjnego. Celem takiej rehabilitacji jest w pierwszej kolejności zniesienie dolegliwości bólowych, a następnie przywrócenie sprawności, wzmocnienie mięśni. W późniejszym etapie rehabilitacja skupiona jest na prewencji urazom w przyszłości poprzez specjalistyczne ćwiczenia funkcjonalne i propriocepcję.