• Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólu nadgarstka

  Ręka i nadgarstek

  Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólu nadgarstka

  15.10.2020
  Ból nadgarstka przyczyny może mieć bardzo różne, ponieważ jest on zbudowany z wielu drobnych kości, mięśni, ścięgien i nerwów, stanowiących delikatną strukturę. Należą do nich przede wszystkim przeciążenia i urazy, jak złamania i zwichnięcia, a także choroba zwyrodnieniowa stawów i choroby zapalne. Dolegliwości bólowe nadgarstka mogą pojawiać się przy zginaniu lub obracaniu dłoni, dodatkowo...
 • Złamanie obojczyka – pierwsza pomoc i leczenie

  Bark

  Złamanie obojczyka – pierwsza pomoc i leczenie

  10.07.2020
  Złamanie obojczyka jest dość powszechnym urazem i stanowi około 5 procent wszystkich złamań u osób dorosłych. Bardzo rzadko złamaniu ulegają oba obojczyki. Do urazu dochodzi najczęściej w wyniku upadku na wyprostowane ramię, na które wywierany jest duży nacisk prowadzący do pęknięcia kości lub bezpośredniego upadku na bark. Złamany obojczyk może utrudniać poruszanie ręką i jest bardzo bolesny,...
 • Przepuklina kręgosłupa – jak ją zdiagnozować i leczyć?

  Kręgosłup

  Przepuklina kręgosłupa – jak ją zdiagnozować i leczyć?

  08.06.2020
  Przepuklina kręgosłupa to poważny stan związany z ostrym lub przewlekłym bólem, mogący prowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości oraz problemów neurologicznych. Często określana jako wypadnięcie dysku, przepuklina kręgosłupa, związana jest z wysunięciem się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową z uciskiem na rdzeń lub korzenie nerwowe.
 • Konflikt udowo-panewkowy – objawy, przyczyny i leczenie

  Biodro

  Konflikt udowo-panewkowy – objawy, przyczyny i leczenie

  29.05.2020
  Ból stawu biodrowego nie jest już wyłącznie domeną osób starszych, prowadzących siedzący tryb życia. Coraz częściej do poradni ortopedycznych zgłaszają się z tą dolegliwością osoby w wieku 30-40 lat, czasem też młodsze, prowadzące aktywny tryb życia. Jedną z przyczyn bólu może być rozpoznawany przez ortopedów, radiologów, czy fizjoterapeutów konflikt udowo-panewkowy - Femoroacetabular Impingement...
 • Endoproteza kolana

  Kolano

  Endoproteza kolana

  05.05.2020
  Osoby starsze, które borykają się uciążliwym bólem kolan, mają możliwość terapii ostatniej szansy, a jest nią endoprotezoplastyka. Gdy rehabilitacja i farmakoterapia nie przynoszą zadowalających efektów w leczeniu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kolana, konieczny staje się zabieg chirurgiczny wszczepienia endoprotezy kolana.
 • Zwyrodnienie stawów - diagnoza, leczenie

  Twoje zdrowie

  Zwyrodnienie stawów - diagnoza, leczenie

  28.04.2020
  Zwyrodnienie stawów to przewlekła choroba, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. Występuje w momencie, gdy warstwa ochronna kości, czyli chrząstka, uszkadza się, a organizm nie jest w stanie naprawić tych uszkodzeń. Może dotyczyć każdego stawu w naszym organizmie, jednak najczęściej dotyczy: kolana, biodra, stawów rąk oraz kręgosłupa.
 • Ból pięty przy chodzeniu. Jak wyleczyć bolące pięty?

  Stopa i staw skokowy

  Ból pięty przy chodzeniu. Jak wyleczyć bolące pięty?

  28.04.2020
  Przyczyny bólu stopy w okolicy pięty są bardzo różne. Wiele dolegliwości zaczyna się już w młodym wieku i bardzo często mają związek z noszeniem źle dobranego obuwia.
 • Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego

  Kręgosłup

  Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego

  15.04.2020
  Zabieg ten wykonywany jest w celu stabilizacji objętej procesem chorobowym części kręgosłupa oraz zniesienia ucisku na struktury nerwowe powodującego dolegliwości bólowe. Osiąga się to poprzez wprowadzanie odpowiednich implantów, dzięki którym można połączyć od tyłu objęte chorobą kręgi. Usuwa się również te fragmenty patologicznie zmienionej kości, które powodują ucisk na struktury nerwowe. Dla...
 • Dyscektomia

  Kręgosłup

  Dyscektomia

  15.04.2020
  Zabieg ten wykonywany jest w celu usunięcia przemieszczonej części krążka międzykręgowego (tzw. przepukliny), a co za tym idzie zniesienia ucisku na struktury nerwowe powodującego dolegliwości bólowe. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
 • Ostrzyknięcie kręgosłupa

  Kręgosłup

  Ostrzyknięcie kręgosłupa

  15.04.2020
  Jest to precyzyjnie przeprowadzona iniekcja, która w swoim założenia ma przynieść pacjentowi zmniejszenie bólu poprzez zmniejszenie obrzęku oraz miejscowego stanu zapalnego. Uzyskuje się to poprzez podanie mieszaniny środka miejscowo znieczulającego oraz glikokortykosteroidu. Jest to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym.
 • Bieganie: niekoniecznie więcej – wystarczy mądrzej

  Twoje zdrowie

  Bieganie: niekoniecznie więcej – wystarczy mądrzej

  04.04.2020
  Czy dwa programy biegowego treningu interwałowego cechujące się identyczną objętością (czasem), identyczną intensywnością, identyczną wykonaną pracą, identycznymi dystansami do pokonania i identycznymi czasami przerw, mogą dać znacząco różne rezultaty w postaci zwiększonych zdolności wysiłkowych wydolności tlenowej i beztlenowej? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy ze słynnego izraelskiego instytutu...
 • Zwichnięcie barku

  Bark

  Zwichnięcie barku

  29.03.2020
  Budowa stawu ramiennego, często określanego przez pacjentów jako staw barkowy, czyni go najbardziej ruchomym stawem w naszym ciele. Zakres ruchów nie jest ograniczony żadnymi strukturami kostnymi, ograniczany jest jedynie przez torebkę stawową, obrąbek, więzadła i mięśnie, dlatego może w nim zachodzić wiele niepożądanych ruchów powodujących przeciążenia tkanek miękkich, prowadząc do uszkodzeń.
 • Zespół Sudecka

  Twoje zdrowie

  Zespół Sudecka

  29.03.2020
  Zespół Sudecka, zwany obecnie Kompleksowym Zespołem Bólu Regionalnego, jest dość często spotykanym typem powikłania po urazach narządu ruchu. Doprowadza do stopniowej atrofii (zaniku) mięśni, ubytku kości i zesztywnienia stawów. Niezdiagnozowany na czas, może doprowadzić do upośledzenia chorej części ciała i kalectwa. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby po urazach stawów, złamaniach kości lub...
 • Artroskopia barku

  Bark

  Artroskopia barku

  29.03.2020
  Artroskopia jest to rodzaj zabiegu operacyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu endoskopu przez niewielkie nacięcie. Umożliwia to obejrzenie wnętrza stawu na monitorze w celu dokładniejszej diagnozy oraz przeprowadzenia niezbędnych procedur leczniczych. W tym celu wykonuje się dodatkowe nacięcia (najczęściej dwa lub trzy), przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne.
 • Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP

  Bark

  Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP

  29.03.2020
  SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) jest to uszkodzenie przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego do panewki oraz górnej części obrąbka stawowego. Najczęściej dochodzi do niego u sportowców oraz ludzi aktywnie uprawiających sport. Rozpoznawanych jest wiele typów takiego uszkodzenia.
 • Zamrożony bark

  Bark

  Zamrożony bark

  29.03.2020
  Zamrożony bark – zespół zamrożonego barku (ZZB) może być częstą przyczyną przewlekłego bólu barku. Dotyczy około 5% populacji, w tym głównie kobiet. Jest chorobą uleczalną, ale rekonwalescencja zajmuje długi czas, a sama choroba znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
 • Niestabilność stawu ramiennego

  Bark

  Niestabilność stawu ramiennego

  29.03.2020
  Nawracające zwichnięcia stawu ramiennego z poczuciem niepewności w tym stawie określane jest niestabilnością. Dochodzi do niej najczęściej po zwichnięciu w wyniku urazu rzadziej pojawia się na tle uogólnionej wiotkości tkanek miękkich. Na stabilność stawu wpływ ma wiele składowych: prawidłowy kształt kości, obrąbek stawowy, torebka stawowa z więzadłami, mięśnie otaczające staw. Koordynacja ustawienia...
 • Uszkodzenia stożka rotatorów | przyczyny, objawy, leczenie

  Bark

  Uszkodzenia stożka rotatorów | przyczyny, objawy, leczenie

  29.03.2020
  Stożek rotatorów, inaczej zwany pierścieniem rotatorów, pokrywa przednią, tylną oraz górną powierzchnię stawu ramienno-łopatkowego. Jest strukturą powstałą ze ścięgien czterech mięśni obręczy barkowej: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Jego główną funkcją jest stabilizacja głowy kości ramiennej w stawie, unoszenie ramienia oraz ruchy obrotowe w stawie.
 • Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego

  Bark

  Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego

  29.03.2020
  Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego nie jest częstym schorzeniem, występuje z reguły u sportowców, także amatorów, pracujących z barkiem uniesionym, np. wykonujących rzuty bądź ćwiczących w siłowni.
 • Zespół rowka nerwu łokciowego

  Łokieć

  Zespół rowka nerwu łokciowego

  29.03.2020
  W zespole rowka nerwu łokciowego dochodzi do przewlekłego podrażnienia nerwu łokciowego w obrębie bruzdy nerwu na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Podrażnienie nerwu łokciowego w rowku nerwu łokciowego jest drugim pod względem częstości występowania zespołem uciskowym kończyny górnej.