• Termolezja stawów i nerwów - wskazania do zabiegu

  Twoje zdrowie

  Termolezja stawów i nerwów - wskazania do zabiegu

  19.09.2022
  Termolezja (ablacja, termoablacja) to nowoczesna metoda leczenia przewlekłego bólu kręgosłupa, korzystająca z działania prądu, który może przewodzić wysokiej częstotliwości fale radiowe, od 300 do 500 kHz. To sprawdzona metoda leczenia bólu, np. kolana lub jego okolic, powodująca dużo większy komfort przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Redukcja bólu oznacza, że w przypadku innych urazów...
 • Jak zapobiec kontuzji kolana?

  Kolano

  Jak zapobiec kontuzji kolana?

  13.09.2022
  Zapobieganie kontuzjom to temat skomplikowany, gdzie nie istnieją proste reguły typu „zrobisz A – wystąpi u Ciebie kontuzja; zrobisz B – nie wystąpi”. Przyczyną konkretnej kontuzji może być szereg jednocześnie występujących czynników, których wystąpienie innym razem może jej nie spowodować. Są jednak ćwiczenia wręcz niezbędne w prewencji urazów stawu kolanowego.
 • Skręcenie kolana

  Kolano

  Skręcenie kolana

  10.09.2022
  Skręcenie kolana to dość częsty uraz występujący wśród sportowców, charakteryzujący się uszkodzeniem aparatu stabilizującego staw kolanowy. W przypadku skręcenia stawu kolanowego ciągłość stawu jest zachowana, ale dochodzi do osłabienia stabilności kolana w wyniku uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł oraz. Leczenie obejmuje ograniczenie aktywności fizycznej, unieruchomienie kończyny, w dalszym...
 • Chondromalacja rzepki – ćwiczenia

  Kolano

  Chondromalacja rzepki – ćwiczenia

  25.08.2022
  Rehabilitacja pacjentów cierpiących na chondromalację rzepki ukierunkowana jest na redukcję dolegliwości bólowych, a także na pracę nad ruchomością stawów i elastycznością mięśni. Sprawdź w jaki sposób w przypadku leczenia chondromalacji rzepki fizjoterapia wykorzystuje ćwiczenia.
 • Rekonstrukcja ACL – jak przebiega operacja?

  Kolano

  Rekonstrukcja ACL – jak przebiega operacja?

  15.07.2022
  Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL jest bardzo częstym urazem, które dotyka zarówno sportowców uprawiających konkurencje dynamiczne jak: piłka nożna, koszykówka czy narciarstwo, jak i zwykłych ludzi w nagłych sytuacjach. Oba przypadki mogą być wskazaniem do zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.
 • Chondromalacja rzepki

  Kolano

  Chondromalacja rzepki

  11.07.2022
  Chondromalacja rzepki jest dość częstym schorzeniem kolana, polegającym na rozmiękaniu lub pękaniu chrząstki stawowej rzepki. Zdrowa chrząstka jest elastyczna, wytrzymała na ścieranie i zgniatanie. Aby zapewnić ślizg w stawie kolanowym chrząstka musi być też gładka. Niestety w wyniku chonodromalacji chrząstka traci swoje właściwości, znacznie gorzej chroniąc warstwy położone głębiej.
 • Osteopata - czym zajmuje się osteopatia?

  Twoje zdrowie

  Osteopata - czym zajmuje się osteopatia?

  20.04.2022
  Osteopatia, podobnie jak fizjoterapia, to system diagnostyki i leczenia wielu schorzeń. To wolna od leków, nieinwazyjna terapia manualna, której celem jest poprawa funkcjonowania wszystkich układów organizmu poprzez odpowiednie techniki manualne i wzmacnianie układu mięśniowo-szkieletowego.
 • Wydłużenie kości kończyn dolnych

  Ortopedia dziecięca

  Wydłużenie kości kończyn dolnych

  04.12.2021
  Wydłużenie kości kończyn dolnych jest zagadnieniem bardzo szerokim i może obejmować wydłużenie kosmetyczne w niskorosłości, wydłużanie kończyn z korekcją deformacji, a także wydłużenie jednej z kończyn celem wyrównania ich długości. Procedurę można przeprowadzać zarówno u dzieci jak i dorosłych.
 • Bark pływaka

  Bark

  Bark pływaka

  27.10.2021
  Bark to jeden z najbardziej złożonych stawów w ludzkim ciele, którego budowa anatomiczna umożliwia bardzo szeroki zakres ruchu. Sportem, gdzie elastyczność oraz duży zakres ruchów może mieć wpływ na osiągane wyniki, jest pływanie. Trening w wodzie jest doskonały dla całego ciała, kształtującym wytrzymałość, siłę, a także sprawność układu krążenia. Chociaż rzadko wpływa negatywnie aparat ruchu, to...
 • HM CAST – innowacyjne zastosowanie gipsu

  Twoje zdrowie

  HM CAST – innowacyjne zastosowanie gipsu

  15.08.2021
  HM CAST jest pierwszym ortopedycznym system unieruchamiania rurowego zaprojektowanym ze specjalnych materiałów, który pozwala pacjentom zachować codzienną higienę, brać prysznic lub wchodzić do basenu bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia. Dzięki niemu leczenie złamania może być proste i komfortowe.
 • Artroskopia stawu skokowego

  Stopa i staw skokowy

  Artroskopia stawu skokowego

  06.08.2021
  Artroskopia stawu skokowego jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, stosowanym w leczeniu różnych schorzeń stawu skokowego górnego lub dolnego (skokowo-piętowego). W trakcie zabiegu chirurg, po wykonaniu małych nacięć skórnych ok 5 mm, wykorzystując cienką kamerę światłowodową, która przesyła obrazy z wnętrza stawu na ekran wideo, oraz małych narzędzi artroskopowych, może usunąć przyczynę bólu w...
 • warszawa siłownie na świeżym powietrzu

  Twoje zdrowie

  Warszawskie siłownie na świeżym powietrzu

  14.06.2021
  Panująca od ponad roku pandemia wymusiła na nas istotną zmianę trybu życia. Obostrzenia skutkujące czasowym zamykaniem siłowni, basenów i klubów fitness oraz innych miejsc, w których wcześniej spędzaliśmy sporo czasu sprawiły, że coraz większą popularnością wśród warszawiaków cieszy się aktywność na świeżym powietrzu. Rosnąca ilość godzin spędzanych w pozycji siedzącej przed komputerem podczas pracy...
 • Suche igłowanie - skuteczna walka z bólem

  Twoje zdrowie

  Suche igłowanie - skuteczna walka z bólem

  28.05.2021
  W nowoczesnej i kompleksowej fizjoterapii stosowanie suchego igłowania nie jest już samym dodatkiem do terapii manualnej, a staje się powszechnością. Jest bardzo skuteczną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego.
 • Ból barku – urazy stawu ramiennego

  Bark

  Ból barku – urazy stawu ramiennego

  18.03.2021
  Staw ramienny jest na trzecim miejscu wśród najbardziej podatnych na urazy u sportowców. Tylko staw kolanowy i skokowy częściej ulegają kontuzjom. Ból barku może pojawić się zarówno podczas wykonywania codziennych czynności, jak i w trakcie snu, co znacząco obniża jakość życia. Leczenie może być długotrwałe i zależy od rodzaju kontuzji.
 • Głowa długa bicepsa – różne patologie ścięgna

  Bark

  Głowa długa bicepsa – różne patologie ścięgna

  18.03.2021
  Ból barku wywołany patologią ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego (LHBT) jest dość powszechny u sportowców trenujących konkurencje rzutowe oraz u sportowców z powtarzającymi się pozycjami z rękoma nad głową. Należą do nich siatkarze, piłkarze ręczni, tenisiści, pływacy, a także, crossfitowcy i gimnastycy. Patologie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego mogą mieć charakter przewlekły,...
 • Kciuk narciarza – przyczyny, objawy i leczenie urazu kciuka

  Ręka i nadgarstek

  Kciuk narciarza – przyczyny, objawy i leczenie urazu kciuka

  06.03.2021
  Kciuk narciarza to uraz, którego można się nabawić nie tylko podczas uprawiania sportów zimowych, w tym jak sugeruje nazwa – narciarstwa, ale też w innych dyscyplinach. Szczególnie na tą kontuzję narażeni są bramkarze w grach zespołowych lub siatkarze.
 • Zespół ciasnoty podbarkowej - przyczyny, diagnostyka i leczenie

  Bark

  Zespół ciasnoty podbarkowej - przyczyny, diagnostyka i leczenie

  14.12.2020
  Ból barku jest trzecią pod względem najczęściej zgłaszanych dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych, a zespół ciasnoty podbarkowej – Subacromial Impingement Syndrome (SIS) stanowi ok. połowę wszystkich przypadków bólu barku. Jest to zespół patologii zlokalizowanych w przestrzeni podbarkowej dotyczących kaletki podbarkowej oraz ścięgien stożka rotatorów. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się zarówno podczas...
 • Czy intensywny wysiłek w masce ochronnej jest szkodliwy dla zdrowia lub obniża zdolności wysiłkowe?

  Twoje zdrowie

  Czy intensywny wysiłek w masce ochronnej jest szkodliwy dla zdrowia lub obniża zdolności wysiłkowe?

  19.11.2020
  Konieczność noszenia masek podczas przebywania poza domem powoduje, że wiele aktywnych osób zastanawia się, jaki jest wpływ noszenia maseczek na możliwości wysiłkowe, a także – czy jest to bezpieczne. Jak w wielu sprawach dotyczących pandemii COVID-19, powstaje wiele teorii, choćby takich, że oddychając podczas wysiłku w masce, nie doprowadzamy do płuc i w rezultacie do krwi odpowiednich ilości tlenu.
 • Kolana szpotawe u dzieci - zaburzenia osi kończyn dolnych

  Ortopedia dziecięca

  Kolana szpotawe u dzieci - zaburzenia osi kończyn dolnych

  19.11.2020
  Kolana szpotawe to charakterystyczna wada kończyn dolnych polegająca na tym, że układają się one w kształt litery O. Przy nogach wyprostowanych i złączonych kostkach, kolana nie stykają się, są nadmiernie wygięte na zewnątrz. Szpotawość kolan może być wynikiem choroby, ale w większości przypadków jest bezbolesna z dobrym rokowaniem do leczenia.
 • Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólu nadgarstka

  Ręka i nadgarstek

  Ból nadgarstka – przyczyny i leczenie bólu nadgarstka

  15.10.2020
  Ból nadgarstka przyczyny może mieć bardzo różne, ponieważ jest on zbudowany z wielu drobnych kości, mięśni, ścięgien i nerwów, stanowiących delikatną strukturę. Należą do nich przede wszystkim przeciążenia i urazy, jak złamania i zwichnięcia, a także choroba zwyrodnieniowa stawów i choroby zapalne. Dolegliwości bólowe nadgarstka mogą pojawiać się przy zginaniu lub obracaniu dłoni, dodatkowo...