• Ból z przodu kolana

  Kolano

  Ból z przodu kolana

  28.05.2023
  Ból z przodu kolana jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości przez Pacjentów w gabinecie ortopedycznym. Ból ten może być wywołany przyczynami urazowymi lub występować w przebiegu zmian przeciążeniowych. Sposób leczenia może być określony po wstępnym badaniu i diagnostyce obrazowej.
 • Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy

  Stopa i staw skokowy

  Zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy

  28.04.2023
  Rozcięgno podeszwowe to struktura anatomiczna, która rozpościera się od guza kości piętowej i biegnie do palców, pomagając utrzymać prawidłowy kształt stopy i swobodnie chodzić. Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest chorobą objawiającą się nagłym i bardzo dokuczliwym bólem w okolicy pięty. Zobacz, jak leczyć rozcięgno podeszwowe.
 • Złamanie rzepki

  Kolano

  Złamanie rzepki

  04.04.2023
  Złamanie rzepki to urazowe uszkodzenie małej kości (trzeszczki), która znajduje się z przodu kolana. Rzepka działająca niczym tarcza ochronna dla stawu kolanowego, jest podatna na złamania, szczególnie w przypadku bezpośredniego upadku na kolano lub uderzenia nim np. o deskę rozdzielczą podczas zderzenia samochodu. Złamanie rzepki to poważny uraz, który może uniemożliwić wyprostowanie kolana, a nawet...
 • Ból biodra przy chodzeniu

  Biodro

  Ból biodra przy chodzeniu

  27.12.2022
  Ból stawu biodrowego podczas chodzenia, czy też poruszania się, może mieć różne przyczyny. U osób młodszych i sportowców, szczególnie jeśli wcześniej był jakiś uraz, może to być przyczyna wewnątrzstawowa np. uszkodzenie obrąbka stawowego, natomiast u osób starszych przyczyną dolegliwości mogą być zmiany zwyrodnieniowe.
 • Ból kolana przy zginaniu

  Kolano

  Ból kolana przy zginaniu

  05.12.2022
  Ból kolana przy zginaniu, niezależnie od wieku, czy stopnia aktywności fizycznej, może mieć wiele przyczyn. Czasem bywa objawem poważnego urazu w obrębie stawu, a czasami może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych. Jakie są przyczyny bólu kolan przy zginaniu?
 • Torbiel Bakera - diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

  Kolano

  Torbiel Bakera - diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

  08.11.2022
  Pod koniec XIX wieku brytyjski ortopeda William Morrant Baker opisał zagadnienie związane z występowaniem przestrzeni wypełnionej płynem stawowym w dole podkolanowym. Od jego nazwiska dziś występuje ono jako torbiel Bakera. Schorzenie to występuje też pod nazwą cystą Bakera oraz jako torbiel dołu podkolanowego. W badaniu wykonywanym przez ortopedę torbiel Bakera jest dość prosta do wykrycia – stanowi...
 • Artroskopowa naprawa pierścienia rotatorów – jak przebiega operacja?

  Bark

  Artroskopowa naprawa pierścienia rotatorów – jak przebiega operacja?

  04.11.2022
  Uszkodzenie pierścienia rotatorów jest bardzo częstą przypadłością stawu barkowego. Do uszkodzenia struktury, która powoduje ból i niestabilność stawu, dochodzi w wyniku urazu lub postępujących zmian zwyrodnieniowych ścięgien i mięśni obręczy barkowej. Problem ten najczęściej dotyka osoby po 40. roku życia, ale również osoby młode i wysportowane. Oba przypadki mogą być wskazaniem do zabiegu...
 • Ból kolana przy chodzeniu

  Kolano

  Ból kolana przy chodzeniu

  29.10.2022
  Bóle stawu kolanowego są częstą dolegliwością wśród chorych. Kolano jest najbardziej skomplikowanym stawem w ludzkim ciele, z dużą ilością struktur wewnątrz i zewnątrz stawowych, dlatego istnieje co najmniej kilka powodów, przez które odczuwamy ból kolana przy chodzeniu.
 • Ból pod kolanem

  Kolano

  Ból pod kolanem

  28.09.2022
  Ból pod kolanem może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z tą przypadłością mogą mieć do czynienia nie tylko osoby starsze, ale również ludzie młodzi, prowadzący aktywny tryb życia. Ból pod kolanem może świadczyć przede wszystkim o nadmiernym przeciążeniu stawów kolanowych lub problemie ścięgnisto-mięśniowym. W tym wypadku bardzo ważna jest lokalizacja bólu.
 • Jak zapobiec kontuzji kolana?

  Kolano

  Jak zapobiec kontuzji kolana?

  13.09.2022
  Zapobieganie kontuzjom to temat skomplikowany, gdzie nie istnieją proste reguły typu „zrobisz A – wystąpi u Ciebie kontuzja; zrobisz B – nie wystąpi”. Przyczyną konkretnej kontuzji może być szereg jednocześnie występujących czynników, których wystąpienie innym razem może jej nie spowodować. Są jednak ćwiczenia wręcz niezbędne w prewencji urazów stawu kolanowego.
 • Skręcenie kolana

  Kolano

  Skręcenie kolana

  10.09.2022
  Skręcenie kolana to dość częsty uraz występujący wśród sportowców, charakteryzujący się uszkodzeniem aparatu stabilizującego staw kolanowy. W przypadku skręcenia stawu kolanowego ciągłość stawu jest zachowana, ale dochodzi do osłabienia stabilności kolana w wyniku uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł oraz ścięgien. Leczenie obejmuje ograniczenie aktywności fizycznej, unieruchomienie kończyny, w...
 • Chondromalacja rzepki – ćwiczenia

  Kolano

  Chondromalacja rzepki – ćwiczenia

  25.08.2022
  Rehabilitacja pacjentów cierpiących na chondromalację rzepki ukierunkowana jest na redukcję dolegliwości bólowych, a także na pracę nad ruchomością stawów i elastycznością mięśni. Sprawdź w jaki sposób w przypadku leczenia chondromalacji rzepki fizjoterapia wykorzystuje ćwiczenia.
 • Rekonstrukcja ACL – jak przebiega operacja?

  Kolano

  Rekonstrukcja ACL – jak przebiega operacja?

  15.07.2022
  Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego ACL jest bardzo częstym urazem, które dotyka zarówno sportowców uprawiających konkurencje dynamiczne jak: piłka nożna, koszykówka czy narciarstwo, jak i zwykłych ludzi w nagłych sytuacjach. Oba przypadki mogą być wskazaniem do zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.
 • Chondromalacja rzepki

  Kolano

  Chondromalacja rzepki

  11.07.2022
  Chondromalacja rzepki jest dość częstym schorzeniem kolana, polegającym na rozmiękaniu lub pękaniu chrząstki stawowej rzepki. Zdrowa chrząstka jest elastyczna, wytrzymała na ścieranie i zgniatanie. Aby zapewnić ślizg w stawie kolanowym chrząstka musi być też gładka. Niestety w wyniku chonodromalacji chrząstka traci swoje właściwości, znacznie gorzej chroniąc warstwy położone głębiej.
 • Wydłużenie kości kończyn dolnych

  Ortopedia dziecięca

  Wydłużenie kości kończyn dolnych

  04.12.2021
  Wydłużenie kości kończyn dolnych jest zagadnieniem bardzo szerokim i może obejmować wydłużenie kosmetyczne w niskorosłości, wydłużanie kończyn z korekcją deformacji, a także wydłużenie jednej z kończyn celem wyrównania ich długości. Procedurę można przeprowadzać zarówno u dzieci jak i dorosłych.
 • Bark pływaka

  Bark

  Bark pływaka

  27.10.2021
  Bark to jeden z najbardziej złożonych stawów w ludzkim ciele, którego budowa anatomiczna umożliwia bardzo szeroki zakres ruchu. Sportem, gdzie elastyczność oraz duży zakres ruchów może mieć wpływ na osiągane wyniki, jest pływanie. Trening w wodzie jest doskonały dla całego ciała, kształtującym wytrzymałość, siłę, a także sprawność układu krążenia. Chociaż rzadko wpływa negatywnie aparat ruchu, to...
 • HM CAST – innowacyjne zastosowanie gipsu

  Twoje zdrowie

  HM CAST – innowacyjne zastosowanie gipsu

  15.08.2021
  HM CAST jest pierwszym ortopedycznym system unieruchamiania rurowego zaprojektowanym ze specjalnych materiałów, który pozwala pacjentom zachować codzienną higienę, brać prysznic lub wchodzić do basenu bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia. Dzięki niemu leczenie złamania może być proste i komfortowe.
 • Artroskopia stawu skokowego

  Stopa i staw skokowy

  Artroskopia stawu skokowego

  06.08.2021
  Artroskopia stawu skokowego jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, stosowanym w leczeniu różnych schorzeń stawu skokowego górnego lub dolnego (skokowo-piętowego). W trakcie zabiegu chirurg, po wykonaniu małych nacięć skórnych ok 5 mm, wykorzystując cienką kamerę światłowodową, która przesyła obrazy z wnętrza stawu na ekran wideo, oraz małych narzędzi artroskopowych, może usunąć przyczynę bólu w...
 • warszawa siłownie na świeżym powietrzu

  Twoje zdrowie

  Warszawskie siłownie na świeżym powietrzu

  14.06.2021
  Panująca od ponad roku pandemia wymusiła na nas istotną zmianę trybu życia. Obostrzenia skutkujące czasowym zamykaniem siłowni, basenów i klubów fitness oraz innych miejsc, w których wcześniej spędzaliśmy sporo czasu sprawiły, że coraz większą popularnością wśród warszawiaków cieszy się aktywność na świeżym powietrzu. Rosnąca ilość godzin spędzanych w pozycji siedzącej przed komputerem podczas pracy...
 • Ból barku – urazy stawu ramiennego

  Bark

  Ból barku – urazy stawu ramiennego

  18.03.2021
  Staw ramienny jest na trzecim miejscu wśród najbardziej podatnych na urazy u sportowców. Tylko staw kolanowy i skokowy częściej ulegają kontuzjom. Ból barku może pojawić się zarówno podczas wykonywania codziennych czynności, jak i w trakcie snu, co znacząco obniża jakość życia. Leczenie może być długotrwałe i zależy od rodzaju kontuzji.