• Ból pięty przy chodzeniu. Jak wyleczyć bolące pięty?

  Stopa i staw skokowy

  Ból pięty przy chodzeniu. Jak wyleczyć bolące pięty?

  28.04.2020
  Przyczyny bólu stopy w okolicy pięty są bardzo różne. Wiele dolegliwości zaczyna się już w młodym wieku, dlatego ból pięty bardzo często ma związek z noszeniem źle dobranego obuwia.
 • Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego

  Kręgosłup

  Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego

  15.04.2020
  Zabieg ten wykonywany jest w celu stabilizacji objętej procesem chorobowym części kręgosłupa oraz zniesienia ucisku na struktury nerwowe powodującego dolegliwości bólowe. Osiąga się to poprzez wprowadzanie odpowiednich implantów, dzięki którym można połączyć od tyłu objęte chorobą kręgi. Usuwa się również te fragmenty patologicznie zmienionej kości, które powodują ucisk na struktury nerwowe. Dla...
 • Dyscektomia

  Kręgosłup

  Dyscektomia

  15.04.2020
  Zabieg ten wykonywany jest w celu usunięcia przemieszczonej części krążka międzykręgowego (tzw. przepukliny), a co za tym idzie zniesienia ucisku na struktury nerwowe powodującego dolegliwości bólowe. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.
 • Ostrzyknięcie kręgosłupa

  Kręgosłup

  Ostrzyknięcie kręgosłupa

  15.04.2020
  Jest to precyzyjnie przeprowadzona iniekcja, która w swoim założenia ma przynieść pacjentowi zmniejszenie bólu poprzez zmniejszenie obrzęku oraz miejscowego stanu zapalnego. Uzyskuje się to poprzez podanie mieszaniny środka miejscowo znieczulającego oraz glikokortykosteroidu. Jest to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym.
 • Bieganie: niekoniecznie więcej – wystarczy mądrzej

  Twoje zdrowie

  Bieganie: niekoniecznie więcej – wystarczy mądrzej

  04.04.2020
  Czy dwa programy biegowego treningu interwałowego cechujące się identyczną objętością (czasem), identyczną intensywnością, identyczną wykonaną pracą, identycznymi dystansami do pokonania i identycznymi czasami przerw, mogą dać znacząco różne rezultaty w postaci zwiększonych zdolności wysiłkowych wydolności tlenowej i beztlenowej? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy ze słynnego izraelskiego instytutu...
 • Choroba Haglunda-Severa

  Ortopedia dziecięca

  Choroba Haglunda-Severa

  02.04.2020
  W wieku rozwojowym dzieci i młodzieży, zwłaszcza u chłopców w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu, może dochodzić do bólu pięty, które określane jest chorobą Haglunda-Severa. Jest to schorzenie zaliczane do martwic jałowych. Ból nie jest wynikiem pojedynczego urazu, a bardziej zależy od aktywności fizycznej i forsownych treningów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ ból pięty pojawia się również...
 • Preluksacja - badania bioderek dzieci

  Ortopedia dziecięca

  Preluksacja - badania bioderek dzieci

  02.04.2020
  Badanie preluksacyjne jest jednym z bardziej istotnych, które powinno być wykonane w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zwykle trwa ono od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesne, a także bezinwazyjne dla maluszka.
 • Zwichnięcie barku

  Bark

  Zwichnięcie barku

  29.03.2020
  Budowa stawu ramiennego, często określanego przez pacjentów jako staw barkowy, czyni go najbardziej ruchomym stawem w naszym ciele. Zakres ruchów nie jest ograniczony żadnymi strukturami kostnymi, ograniczany jest jedynie przez torebkę stawową, obrąbek, więzadła i mięśnie, dlatego może w nim zachodzić wiele niepożądanych ruchów powodujących przeciążenia tkanek miękkich, prowadząc do uszkodzeń.
 • Zespół Sudecka

  Twoje zdrowie

  Zespół Sudecka

  29.03.2020
  Zespół Sudecka, zwany obecnie Kompleksowym Zespołem Bólu Regionalnego, jest dość często spotykanym typem powikłania po urazach narządu ruchu. Doprowadza do stopniowej atrofii (zaniku) mięśni, ubytku kości i zesztywnienia stawów. Niezdiagnozowany na czas, może doprowadzić do upośledzenia chorej części ciała i kalectwa. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby po urazach stawów, złamaniach kości lub...
 • Artroskopia barku

  Bark

  Artroskopia barku

  29.03.2020
  Artroskopia jest to rodzaj zabiegu operacyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu endoskopu przez niewielkie nacięcie. Umożliwia to obejrzenie wnętrza stawu na monitorze w celu dokładniejszej diagnozy oraz przeprowadzenia niezbędnych procedur leczniczych. W tym celu wykonuje się dodatkowe nacięcia (najczęściej dwa lub trzy), przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne.
 • Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP

  Bark

  Uszkodzenie obrąbka stawu ramiennego typu SLAP

  29.03.2020
  SLAP (Superior Labrum Anterior Posterior) jest to uszkodzenie przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia do panewki oraz górnej części obrąbka stawowego. Najczęściej dochodzi do niego u sportowców oraz ludzi aktywnie uprawiających sport. Rozpoznawanych jest wiele typów takiego uszkodzenia.
 • Zamrożony bark

  Bark

  Zamrożony bark

  29.03.2020
  Zamrożony bark – zespół zamrożonego barku (ZZB) może być częstą przyczyną przewlekłego bólu barku. Dotyczy około 5% populacji, w tym głównie kobiet. Jest chorobą uleczalną, ale rekonwalescencja zajmuje długi czas, a sama choroba znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
 • Niestabilność stawu ramiennego

  Bark

  Niestabilność stawu ramiennego

  29.03.2020
  Nawracające zwichnięcia stawu ramiennego z poczuciem niepewności w tym stawie określane jest niestabilnością. Dochodzi do niej najczęściej po zwichnięciu w wyniku urazu rzadziej pojawia się na tle uogólnionej wiotkości tkanek miękkich. Na stabilność stawu wpływ ma wiele składowych: prawidłowy kształt kości, obrąbek stawowy, torebka stawowa z więzadłami, mięśnie otaczające staw. Koordynacja ustawienia...
 • Uszkodzenia stożka rotatorów | przyczyny, objawy, leczenie

  Bark

  Uszkodzenia stożka rotatorów | przyczyny, objawy, leczenie

  29.03.2020
  Stożek rotatorów, inaczej zwany pierścieniem rotatorów, pokrywa przednią, tylną oraz górną powierzchnię stawu ramienno-łopatkowego. Jest strukturą powstałą ze ścięgien czterech mięśni obręczy barkowej: nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego. Jego główną funkcją jest stabilizacja głowy kości ramiennej w stawie, unoszenie ramienia oraz ruchy obrotowe w stawie.
 • Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego

  Bark

  Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego

  29.03.2020
  Torbiel okołoobrąbkowa stawu ramiennego nie jest częstym schorzeniem, występuje z reguły u sportowców, także amatorów, pracujących z barkiem uniesionym, np. wykonujących rzuty bądź ćwiczących w siłowni.
 • Zespół rowka nerwu łokciowego

  Łokieć

  Zespół rowka nerwu łokciowego

  29.03.2020
  W zespole rowka nerwu łokciowego dochodzi do przewlekłego podrażnienia nerwu łokciowego w obrębie bruzdy nerwu na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Podrażnienie nerwu łokciowego w rowku nerwu łokciowego jest drugim pod względem częstości występowania zespołem uciskowym kończyny górnej.
 • Artroskopia stawu łokciowego

  Łokieć

  Artroskopia stawu łokciowego

  29.03.2020
  Artroskopia to rodzaj zabiegu operacyjnego, który polega na wprowadzeniu do stawu artroskopu (specjalna wielofunkcyjna kamera zaprojektowana do pracy wewnątrz stawu). Ze względu na jej niewielkie rozmiary cięcia skórne mają długość kilku milimetrów. Ten rodzaj operacji umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza stawu na monitorze pozwalając na dokładniejszą diagnozę jak również przeprowadzenie niezbędnych...
 • Łokieć tenisisty

  Łokieć

  Łokieć tenisisty

  29.03.2020
  Chociaż dolegliwość nazywa się łokciem tenisisty, to niewiele z tenisem ma wspólnego. Klasyczny łokieć tenisisty to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka, czyli mówiąc prościej – zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości. Zmiany te powstają w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów.
 • Łokieć golfisty

  Łokieć

  Łokieć golfisty

  29.03.2020
  Entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, określane potocznie jako łokieć golfisty, jest to zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Ból związany jest najczęściej z przeciążeniem przyczepów mięśni zginaczy nadgarstka.
 • Zespół cieśni nadgarstka - objawy, leczenie i rehabilitacja

  Ręka i nadgarstek

  Zespół cieśni nadgarstka - objawy, leczenie i rehabilitacja

  29.03.2020
  Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka. Dolegliwości dotyczą na ogół ręki dominującej, która jest regularnie przeciążana wykonywaniem powtarzających się czynności. Zespół cieśni nadgarstka może też mieć inne przyczyny.