• Palec butonierkowaty – objawy, diagnoza, leczenie

    Ręka i nadgarstek

    Palec butonierkowaty – objawy, diagnoza, leczenie

    29.03.2020
    Palec butonierkowaty to deformacja, która jest częstym schorzeniem związanym z uszkodzeniem pasma centralnego prostownika palca. Na czym polega ta deformacja? Jakie są formy leczenia w obrębie stawów palców dłoni?
  • Skręcenie nadgarstka

    Ręka i nadgarstek

    Skręcenie nadgarstka

    29.03.2020
    Skręcony nadgarstek jest bardzo popularnym urazem. Narażeni na nie są przede wszystkim młodzi ludzie uprawiający sport, szczególnie ekstremalny, a także osoby starsze, którym uraz ten najczęściej zdarza się podczas potknięć lub upadków na śliskiej nawierzchni. Ból nadgarstka może być spowodowany naciągnięciem lub zerwaniem wiązadeł. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń więzadła...
  • Ganglion - przyczyny, leczenie

    Ręka i nadgarstek

    Ganglion - przyczyny, leczenie

    29.03.2020
    Rozwój cywilizacji ułatwił ludziom funkcjonowanie, ale doprowadził też do powstania nowych jednostek chorobowych, jak np. opisany poniżej ganglion nadgarstka. Zmienił się profil aktywności – a co za tym idzie – partie ciała najsilniej angażowane każdego dnia. Codzienna praca przed komputerem, wielokrotne uderzenia w klawiaturę, kasę fiskalną, czy uprawianie sportów (takich jak np. gra w tenisa) mogą...
  • Choroba De Quervaina

    Ręka i nadgarstek

    Choroba De Quervaina

    29.03.2020
    Choroba De Quervaina, określana również jako zespół De Quervaina, to inaczej zaciskające zapalenie pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników ręki. Przedział ten mieści się w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej i zawiera ścięgna mięśni odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka wraz z pochewkami.
  • Choroba Dupuytrena - leczenie

    Ręka i nadgarstek

    Choroba Dupuytrena - leczenie

    29.03.2020
    Przykurcz rozcięgna dłoniowego, zwany chorobą Dupuytrena, charakteryzuje się łagodnym rozrostem rozcięgna dłoniowego z następczym przykurczem zgięciowym palców. Etiologia choroby jest niejasna. Wymienia się wiele czynników wpływających na powstanie choroby, w tym uwarunkowania genetyczne. Może występować rodzinnie, częściej pojawia się u osób chorujących na cukrzycę, padaczkę, choroby wątroby i...
  • Wertebroplastyka

    Kręgosłup

    Wertebroplastyka

    29.03.2020
    Wertebroplastyka - cementowanie kręgosłupa, to procedura stosunkowo przyjazna dla pacjenta i dostępna dla każdego - czy to dla osoby starszej, obciążonej kardiologicznie, bądź z chorobą nowotworową. Warunkiem jest wyleżenie 15-20 minut na brzuchu.
  • Ból kręgosłupa - poznaj przyczyny bólu pleców

    Kręgosłup

    Ból kręgosłupa - poznaj przyczyny bólu pleców

    28.03.2020
    Ból kręgosłupa, a potocznie ból krzyża jest jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności wśród ludzi czynnych zawodowo! Aż 50-80% dorosłej populacji doświadcza bólu kręgosłupa, a 40% ludzi doświadcza bólu pleców każdego roku. Dane te wyglądają bardzo poważnie, dlatego warto przyjrzeć się zagadnieniu bólu kręgosłupa nieco dokładniej.
  • Ćwiczenia na kręgosłup

    Kręgosłup

    Ćwiczenia na kręgosłup

    28.03.2020
    Tempo dnia codziennego, niska jakość życia i brak troski o własne zdrowie są przyczyną wielu schorzeń, również kręgosłupa, którego ból można wyeliminować przez odpowiednie leczenie oraz ćwiczenia na kręgosłup. Dolegliwości bólowe w tym obszarze mogą dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Ból kręgosłupa wpływa na obniżenie sprawności fizycznej, co może wiązać się z koniecznością ograniczenia lub...
  • Skolioza

    Kręgosłup

    Skolioza

    28.03.2020
    Skolioza i korekcja wad postawy ciała wymaga indywidualnie dobranej terapii. Określając cele postępowania terapeutycznego, należy wziąć pod wielkość skrzywienia oraz wiek kostny dziecka.
  • Rwa kulszowa

    Kręgosłup

    Rwa kulszowa

    28.03.2020
    Wyróżniamy dwie rwy: rwę kulszową - związaną z częścią lędźwiową kręgosłupa oraz obejmującą część szyjną - rwę barkową. Bardzo nieprzyjemny przebieg ma rwa kulszowa, gdzie uciążliwy ból promieniuje od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, przez pośladek i tylną powierzchnię kończyny dolnej, aż do stopy. Ból, w dużej mierze ograniczający codzienną aktywność, może pojawić się nagle lub narastać...
  • Kręgozmyk

    Kręgosłup

    Kręgozmyk

    28.03.2020
    Kręgozmyk to stan, w którym jeden kręg przesuwa się w stosunku do drugiego, do przodu. Wśród pacjentów wyróżniamy dwie główne grupy: osób młodszych, statystycznie poniżej 50. roku życia (przy czym z reguły są to osoby 30-40-letnie) oraz pacjentów powyżej 50. roku życia (z reguły mają około 60-70 lat).
  • Kręgoszczelina

    Kręgosłup

    Kręgoszczelina

    28.03.2020
    Kręgoszczelina to schorzenie, które w zdecydowanej większości przypadków jest rozpoznawane u osób młodych i bardzo aktywnych ruchowo. Praktycznie nie zdarza się u ludzi nieaktywnych fizycznie, spędzających większość czasu np. przy komputerze. Schorzenie to wynika ze specyfiki ruchu, ale również i faktu, że kość nie jest dojrzała i nie jest tak wytrzymała mechanicznie, jakbyśmy chcieli.
  • Skręcenie stawu skokowego

    Stopa i staw skokowy

    Skręcenie stawu skokowego

    28.03.2020
    Skręcenie stawu skokowego, określane potocznie jako skręcenie kostki, jest jednym z najczęstszych urazów nogi. Co roku kontuzji tej doznają tysiące ludzi, a polega ona na znacznym przekroczeniu zakresu ruchu w stawie skokowym. Zwichnięcie kostki prowadzi do uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Zdecydowanie najwięcej przypadków – szacuje się, że nawet ok. 95 procent – to podwichnięcie się stopy do...
  • Złamanie zmęczeniowe

    Stopa i staw skokowy

    Złamanie zmęczeniowe

    28.03.2020
    Kontuzja ta, zwana często złamaniem przeciążeniowym, może być zlokalizowana w wielu miejscach układu kostno-stawowego. Jednak najczęściej dotyczy piszczeli, kości śródstopia, kości piętowej i strzałkowej.
  • Ostroga piętowa - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

    Stopa i staw skokowy

    Ostroga piętowa - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

    28.03.2020
    Ostroga piętowa jest nadprogramową tkanką kostną widoczną na zdjęciu rentgenowskim pod postacią wyrostka, czyli kolca kości piętowej. Ta charakterystyczna ostra wyrośl kostna, biegnąca od guza piętowego ku przodowi stopy, powstaje na skutek długotrwałego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Ostroga piętowa może powodować uciążliwe dolegliwości bólowe w części przyśrodkowej kości piętowej.
  • Zerwanie ścięgna Achillesa

    Stopa i staw skokowy

    Zerwanie ścięgna Achillesa

    28.03.2020
    Ścięgno Achillesa to duży zespół włókien w tylnej części stawu skokowego, popularnej kostki, który łączy mięsień brzuchaty łydki z piętą. Jest odpowiedzialne za ruch stopy w górę i w dół, wspinanie się na palcach oraz przede wszystkim za sprawne chodzenie. Jego zerwanie to poważny uraz, a bagatelizowanie dolegliwości w tej okolicy może mieć przykre konsekwencje.
  • Zapalenie ścięgna Achillesa

    Stopa i staw skokowy

    Zapalenie ścięgna Achillesa

    28.03.2020
    Degeneracja ścięgna Achillesa (tendinopatia ścięgna Achillesa), czyli to, co nosi potoczną nazwę „zapalenie ścięgna Achillesa”, dotyczy części środkowej (pomiędzy guzem kości piętowej a mięśniami łydki) i wynika z nakładających się mikrourazów o różnym podłożu: zbyt dużej intensywności biegania, nadmiernej masy ciała (nadwaga/otyłość), nieprawidłowego ustawiania stopy podczas aktywności. Dochodzi...
  • Haluksy - objawy i leczenie haluksów

    Stopa i staw skokowy

    Haluksy - objawy i leczenie haluksów

    28.03.2020
    Wstydliwe, nieestetyczne, a może i obniżające samoocenę… haluksy to nie tylko problem kosmetyczny. Paluch koślawy, taka jest poprawna nazwa schorzenia, to jedna z najpowszechniejszych deformacji przodu stopy. Haluksy objawiają się nienaturalnym wygięciem palucha i jego bocznym odchyleniem od osi w kierunku pozostałych palców stopy. Jednocześnie, po przyśrodkowej stronie stopy, u podstawy palucha,...
  • Uszkodzenie chrząstki

    Kolano

    Uszkodzenie chrząstki

    28.03.2020
    Chociaż chrząstka stawowa jest mocna, ma właściwości przenoszenia dużych obciążeń, zmniejsza siły tarcia, a przy tym wytrzymuje dziesięciolecia intensywnego użytkowania, może ulec uszkodzeniu w wyniku urazu lub zużycia. Warto poznać temat, ponieważ choroby chrząstki stawowej są bardzo szerokim zagadnieniem.
  • Więzadło krzyżowe tylne - PCL

    Kolano

    Więzadło krzyżowe tylne - PCL

    28.03.2020
    Więzadło krzyżowe tylne PCL wraz z więzadłem krzyżowym przednim pomaga utrzymać stabilność w kolanie łącząc kość udową z piszczelową. Urazy tej struktury nie należą do częstych. Gdy nie są leczone, mogą jednak powodować dolegliwości bólowe oraz spory dyskomfort.